Vyškovští představili nejnáročnější kurz pro ty, co mohou upadnout do zajetí
S.E.R.E. aneb Survival Evasion Resistance Extraction. Kurz Velitelství výcviku – Vojenské akademie umožňující izolované osobě přežít v jakémkoliv prostředí, unikat ze zajetí a v případě zajetí odolávat zneužití nepřátelskými silami a pokud to situace umožňuje, poskytuje také znalosti a nástroje jak ze zajetí uniknout a zabezpečit záchranu buď vlastními silami nebo určenými záchrannými prostředky.
V této oblasti existují tři úrovně připravenosti a právě tu pokročilou, nejobtížnější, tedy stupeň C, představili vyškovští hlavním představitelům AČR v čele s náčelníkem Generálního štábu AČR generálporučíkem Petrem Pavlem, a představitelům dalších resortních i mimorezortních složek, které na tomto výcviku participují.
“Výcvik S.E.R.E. je jeden ze zcela zásadních nástrojů, jak zamezit zneužití izolované osoby, popřípadě snížit dopad jejího možného zneužití jako nátlakového prostředku“, vysvětlil náčelník Institutu přípravy do zahraničních operací a speciální přípravy VeV-VA plukovník Karel Klinovský, přičemž zdůraznil další jeho specifikum: „V naší armádě neexistuje žádný jiný kurz, který zahrnuje tak rozsáhlou meziresortní spolupráci, na které se výrazným způsobem podílí takové složky, jako jsou Policie České republiky, Celní správa, Vězeňská služba a další a to z důvodu navození co největší reálnosti. V rámci AČR je určen zejména pro létající (bojový) personál, speciální a zpravodajské jednotky, které naučí jak přežít na útěku, jak se vyhýbat zajetí, jak zvládnout zajetí a výslechy a to tak, aby jeho frekventanti dokázali ochránit nejen citlivé informace, ale také vlastní život“.
„Za současnou podobou kurzu S.E.R.E. C, stojí rok a půl tvrdé práce vyškovských příslušníků Úseku záchranné a výsadkové přípravy v čele s majorem Stanislavem Lackem a to za vysoké podpory hlavních představitelů AČR, jmenovitě generálmajora Františka Malenínského a generálmajora Aleše Opaty, Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu, Vojenské policie a samozřejmě celé řady již zmíněných mimorezortních složek, bez kterých by nedosáhl takové úrovně“, řekl velitel VeV-VA brigádní generál Ján Kožiak a dodal: „našim největším přáním je, aby to, co se nám podařilo vybudovat, našlo v brzké době uplatnění také v širším rámci mimorezortních a mezinárodních smluv, například ve výcviku občanských zaměstnanců NATO, pracovníků humanitárních organizací, médií, či diplomatů.
Jeho slova potvrdil náčelník Generálního štábu generálporučík Petr Pavel, když řekl: „Kvalita všech kurzů ve Vyškově je vysoká, o čemž svědčí také jejich prestiž sahající za hranice naší země, v rámci NATO, a ne jinak je tomu i v případě kurzu S.E.R.E. Je to profesionálně připravený modelový kurz, na němž si velmi cením podílu všech spolupracujících složek, a mohu konstatovat, že takový výcvik můžeme s hrdostí skutečně nabídnout i příslušníkům armád NATO….Každý, kdo se do takové situace dostal, si dokáže představit co to znamená, a tím je hodnota kurzu skutečně vysoká.“
„Kurz S.E.R.E. to je týmová práce a to je právě to, co dělá armádu armádou“, dodal na úplný závěr zástupce náčelníka Generálního štábu – náčelník štábu generálmajor František Malenínský. Tento typ kurzu se uskutečňuje ve Vyškově dvakrát ročně, ten nejbližší je připraven na polovinu května.
Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA
Foto: Hana Jurčová, Centrum komunikačních a informačních technologií VeV-VA
S.E.R.E. úroveň C
- Přežití v okolním prostředí (na zemi, v přírodě, výcvik v použití nouzové výbavy pro přežití)
- Přežití při existenci vnější hrozby (vyhýbání se nepřátelským silám, přežití v zajetí, odolávání zneužití při zajetí, únik ze zajetí, výcvik v přípravě na vyzvednutí záchrannými silami a spolupráce se záchrannými silami)
- Doba trvání: dva týdny – 11 pracovních dnů
- První týden – teoretické a praktické vědomosti – jak přežít a unikat před protivníkem, odolávat zneužití protivníkem a to jak z vládních tak i nevládních sil, použití osobního vybavení a všech dostupných prostředků k zajištění vlastní záchrany
- Druhý týden – praktické realistické polní cvičení – trvající 72 hodin, během něhož se používají simulované síly protivníka a jehož součástí je simulované zajetí, trvající nejméně 12 hodin, v rámci tohoto týdne je student uveden do stavu nejvíce podobnému skutečnému bojovému nasazení vedoucímu do stavu „bojového vyčerpání“
- Vzhledem k náročnosti kurzu jsou studenti během celého výcviku pod nepřetržitým monitoringem a pod odborným dohledem lékařů i psychologů
- 435x přečteno