Vyškovské náměstí zaplnili policisté, vojáci a hasiči.
„První tři týdny v červenci jsou na českých silnicích každoročně nejrizikovější. Může za to smrtelná kombinace startu letních prázdnin a parného počasí“ uvedla ve středu 27. 6. 2012 Česká tisková kancelář. A právě jeden z posledních školních dní, letos 28. červen, byl ve Vyškově již tradičně věnován Dni prevence a osvěty v dopravě, kdy zdejší Masarykovo náměstí zaplnili policisté, vojáci a hasiči, aby zde společně nabádali k bezpečnosti v dopravě. Termín této akce rozhodně není zvolen náhodně, neboť právě blížící se prázdniny sebou přináší kromě příjemných chvilek strávených na dovolených a celé řady dětských radovánek, také velmi vysoké riziko nehodovosti.
Komise pro dopravu a bezpečnost v dopravě BESIP při Městském úřadě Vyškov, Odbor dopravní výchovy Velitelství výcviku – Vojenské akademie spolu s Policií České republiky se snaží touto akcí alespoň částečně předejít varovným statistikám předcházejících let. Na děti i dospělé čekala kromě policejní, vojenské a hasičské techniky, spousta stanovišť, zaměřených na velmi širokou oblast bezpečnosti v dopravě. Nechyběla zde ukázka správného připoutání ve vozidle, správné volby a umístění autosedaček, vybavení cyklisty, vše doplněné letáčky, které připravil BESIP, včetně postupu při zvládání autonehody či Alkotestu a také velmi důležitá zkouška zručnosti při podávání první pomoci ve spolupráci s Českým červeným křížem. Nejmenší děti si pak vyzkoušely své umění v jízdě na koloběžkách mezi kužely. Policie připravila ukázku výstroje a výzbroje městské policie, dopravní policie, speciální pořádkové jednotky a to včetně včetně ukázky jejich zásahu, přičemž přidala také velmi atraktivní ukázku výcviku služebních psů.
Hasičský záchranný sbor se zde prezentoval rovněž svojí výstrojí, výzbrojí a technikou a nejvíce dětí přilákal na zajímavou soutěž v hašení imitovaného požáru makety malého domečku.
Armádu ČR zde prezentovalo Velitelství výcviku – Vojenská akademie Vyškov a to konkrétně příslušníci Odboru dopravní výchovy. „Podílíme se na této akci již po čtvrté a pro letošní rok jsme připravili jednak ukázku vojenské techniky, přičemž zde prezentujeme kolová vozidla Iveco, Dingo, Pandur a Tatra 810 a dále zde máme k dispozici simulátory řízení vozidla pro zvládání krizových situací představující vozidlo Škoda Felicia a motocykl Honda. No a pochlubit se můžeme také naším simulátorem převrácení vozidla a simulátorem nárazu vozidla, tedy můžu říci, že jsme připravili takovou techniku, která přitahuje na všech podobných akcích nebývale velký zájem jak z řad dětí, tak dospělých“ komentuje podíl armády zástupce náčelníka Odboru dopravní výchovy major Rudolf Kuběnka, který si pochvaloval nadprůměrnou letošní návštěvnost a dodává „speciálně pro děti jsme připravili Malý kvíz malého účastníka silničního provozu a tak jsem potěšen, že si své znalosti v této oblasti prověřilo opravdu široké spektrum vyškovských dětí.“
Vydařené dopoledne bylo doprovázeno kulturním programem a tak se jistě nenašel nikdo, kdo by si z něho něco neodnesl, kromě daktyloskopických otisků a drobných dárečků to však bylo pro všechny věkové kategorie v první řadě získání velmi cenných rad a zkušeností z oblasti bezpečnosti v dopravě. Nuže hurá na prázdniny a dovolené!
Text: kpt. Monika Nováková
Foto: Hana Jurčová
- V uplynulém roce Policie ČR šetřila 75 137 nehod, při kterých zemřelo 707 osob. Zatímco počet usmrcených klesl, počet těžce zraněných vzrostl.
- Mnoho motoristů si vůbec nepřipouští, jakým rizikům jsou na pozemních komunikacích vystaveni a že se problematika dopravních nehod může týkat i jich.
- Vzrostl však počet lehce (o 4,2 %) a především těžce zraněných (o 9,5 %).
- V největším počtu případů se jednalo o řidiče osobního automobilu (41 897) a nákladního automobilu (6253) – ti se společně podíleli na 88 % nehod. O 10,2 % více nehod než v roce 2010 zavinili řidiči motocyklů a o 26,3 % pak cyklisté. V 11 416 případech (17,3 % z celkového počtu nehod zaviněných řidiči vozidel) viník z místa nehody ujel.
- Chodci zavinili celkem 1197 nehod – muži 464 nehod, děti 424 nehod a ženy zbytek. Nejtragičtější příčinou nehod chodců bylo neopatrné nebo náhlé vstoupení do vozovky z chodníku nebo krajnice. Nejčastější příčinou nehod zůstává stále nesprávný způsob jízdy následovaný nepřiměřenou rychlostí jízdy. Nejčastěji se řidič plně nevěnoval řízení vozidla, nepřizpůsobil rychlost stavu vozovky, nesprávně se otáčel či couval nebo nedodržel bezpečnou vzdálenost.
- V roce 2011 bylo evidováno 5242 nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, při nich zemřelo 89 osob (o 13 méně než v roce 2010). Nejčastějším druhem nehody byla srážka jedoucích vozidel (37,6 %) – zahynulo při ní 42 % usmrcených osob) – a srážka s pevnou překážkou (24,1 %). Nejtragičtěji dopadaly již tradičně čelní srážky vozidel.
- Nejvíce nehod se stalo v pátek, nejvíce účastníků provozu však zemřelo ve středu. Nejvíce obětí přinesl srpen. Nejvíce lidí přišlo o život mimo obec (463), konkrétně na silnicích I. třídy, a další v obci (244). Nejvíce nehod se stalo na území okresu Ostrava, následuje Brno město. Nejméně se bouralo na Rokycansku. Lepšíme se. Za volantem však musíme být čím dál tím obezřetnější.
Zdroj: internet, autohit.cz
- 444x přečteno