Vyškovská kasárna zažila požární útok. A hned několikrát
Na čtyři desítky vojenských hasičů v zásahových oblecích, hadice, proudnice, nastartovaná cisternová automobilová stříkačka, vše připraveno na zásah. Ten byl však naštěstí pouze soutěžní, tedy na terče.
Ve středu 29. května se totiž v prostorách kasáren Dědice uskutečnil pod zabezpečením Velitelství výcviku –Vojenské akademie, potažmo praporu zabezpečení Vyškov, čtvrtý ročník soutěže družstev vojenských hasičských jednotek (VHJ) v požárním útoku a to pod názvem „Ukaž co umíš 2013“. Soutěže, ve které byste stěží hledali spojitost s klasickým požárním sportem, neboť jsou v ní zařazeny prvky fyzického přezkoušení vojenských hasičů se simulovanou situací vycházející z jejich zásahů, se letos zúčastnilo 11 družstev z AČR.
„Každý rok se tato soutěž uskutečňuje jinde, tedy v jiných podmínkách a také disciplíny, vycházející z běžné činnosti hasiče, se snažíme obměňovat. Letos los padl na vyškovská kasárna, přičemž družstva obdržela zhruba měsíc dopředu námět soutěže, včetně podrobnějších propozic. Dopředu sice vědí co je čeká, ale velmi záleží na každém družstvu jakým způsobem si s úkolem poradí, přičemž nemalou roli zde hraje také taktika.“ říká ředitel letošního ročníku soutěže „Ukaž co umíš“ major Lubomír Skalička z velitelství Společných sil a ještě dodává:“Rozhodující je samozřejmě čas a splnění daných disciplín. Tady soutěžící ukáží skutečně to, co v nich je...“
A jak tedy probíhal letošní závod? Požární útok se prováděl od nastartované cisternové stříkačky (CAS 32 T 815), ze základny, u které si právě startující čtyřčlenná družstva musela během pěti minut připravit také veškerý potřebný materiál k provedení požárního útoku. Ten zahájil výstřel ze startovní pistole, propojené s časomírou a už se jako o život bojovalo s časem. A o to jde u hasičů vždy na prvním místě. Běh s hadicemi k pomyslnému požáru (označenému dvěma terči) jim komplikovala řada simulovaných překážek, při jejichž překonávání museli všichni hasiči prokázat nejen svoji rychlost, fyzickou kondici, ale také zručnost či týmovou spolupráci. Vytvoření dopravního vedení, průchod tunelem, vniknutí do ohroženého prostoru s raněnými, jejich vyproštění, vytvoření útočných proudů a souběžné hašení dvou ohnisek požárů. Požární útok je završen úspěšným zasažením terčů z minimální vzdálenosti 5 m. Spadnutím terčů dojde ke spuštění světelné signalizace a současně se zastaví elektrická časomíra. A toto vše absolvovalo každé družstvo hned dvakrát, s tím, že do konečného pořadí se započítával lepší z časů dosažených z obou soutěžních kol.
Dobojováno! Na obou terčích svítí červená, jako symbol vítězství nad dnešním pomyslným požárem. Pro soutěžní družstvo VHJ Hradiště ukrojila časomíra ve 2. kole 1:15,05 minut a tento čas již v dalším průběhu soutěže nikdo nepřekoná. V této době ještě nikdo netuší, že se zrodilo obrovské překvapení. Nicméně stalo se. Papírový outsider pokořil všechny favority. Vítězství pro hasiče z VÚ Hradiště je o to cennější, že takový úspěch absolutně nečekali a nikdo s nimi na nejvyšší příčky nepočítal. V dramatickém závodě, ve kterém se pořadí neustále míchalo a rozdíly byly velmi těsné, skončilo na druhém místě družstvo VHJ Vyškov a bronzový pohár uhájilo družstvo VHJ Sedlec-Vícenice s náskokem nicotných dvou setin na čtvrté, „bramborové smolaře“, družstvo VHJ Přerov.
„Zajímavostí tohoto ročníku byly poměrně kvalitní výkony nefavorizovaných družstev, kterým se podařilo dokonce přetrhnout několikaletou šňůru medailových umístění VHJ Čáslav. Příjemně překvapilo družstvo záchranné roty Rakovník a rád bych zde zmínil také při premiérovém startu družstvo učitelů a instruktorů oddělení přípravy hasičských odborností Odboru profesní přípravy VeV-VA (nrtm. Voneš, kpt. Dorfel, prap. Šavelka a nrtm. Škrob), které na sebe upozornilo hned v prvním kole, kdy figurovalo na 3. místě. Nakonec z toho bylo „pouze“ 8 místo, které však v žádném případě není v konfrontaci s profesionálními hasiči propadákem či ostudou. O lepší umístění připravila družstvo diskvalifikace ve druhém kole. Nebýt tohoto neplatného pokusu, mohlo z toho být snové 5.místo. Neplatnému pokusu se nevyhnula ani některá další družstva. V takovéto soutěži se to stává poměrně často, stačí k tomu třeba přešlápnout startovní čáru, či špatně spojit spojky hadic, prostě nedodržet některé z pravidel soutěže. Pravidla jsou neúprosná“ dodává na závěr Jaromír Palásek, velitel VHJ Vyškov, která jen za loňský rok řešila více než 300 událostí. Zasahovala například u 63 požárů a nejen to. Podílela se také na ostatních událostech spojených s dopravními nehodami, povodněmi, záplavami, silným deštěm či větrnou smrští, řešila také úniky nebezpečných látek, technické havárie, prováděla asistenční činnost u činností se zvýšeným požárním nebezpečím apod. Akceschopnost jednotky byla prověřena při cvičných poplaších a taktických cvičeních.
Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA
Foto: Hana Jurčová
Soutěž VHJ v požárním útoku „Ukaž co umíš“
- Její vznik je datován do roku 2009 a za duchovního otce soutěže VHJ v požárním útoku pod názvem „Co umíš“ lze považovat mjr. Lubomíra Skaličku, který stál u jejího zrodu a stará se o to, aby tradice pokračovala.
- Tzv. nultý ročník byl uspořádán ve VÚ Brdy v říjnu 2009 za účasti 12 družstev. Pořadí:1. VHJ Čáslav II, 2. VHJ Stará Boleslav, 3. VHJ Čáslav I
1. ročník byl uspořádán v roce 2010 opět ve VÚ Brdy
Účast: 17 družstev
Pořadí: 1. VHJ Čáslav, 2. VHJ Libavá, 3. HZS Příbram
2. ročník byl uspořádán o rok později na letišti v Přerově.
Účast: 13 družstev
Pořadí: 1. VHJ Čáslav, 2. VHJ Přerov, 3. VHJ Sedlec-Vícenice
3. ročník proběhl loni opět ve VÚ Brdy
Účast: 10 družstev
Pořadí: 1. VHJ Vyškov, 2. VHJ Čáslav, 3. VHJ Jince
4. ročník (letošní) proběhl v posádce Vyškov
Účast: 11 družstev
Pořadí: 1.VHJ Hradiště, 2.VHJ Vyškov, 3. VHJ Vícenice-Sedlec
- 504x přečteno