Vyškov po 36 let: Historický tank T-34/85 hlásí návrat do kasáren
Letošní 95. výročí Dne vzniku samostatného československého státu bylo pro vyškovskou posádku zcela výjimečné. Její velitel byl jmenován brigádním generálem, příslušníci kurzu základní přípravy složili slavnostní vojenskou přísahu a další příslušníci převzali řadu resortních vyznamenání a ocenění, a co víc…
Vyškovským se podařil také velmi významný počin směrem k historickým tradicím. Přímo v rámci slavnostního nástupu při příležitosti oslav 95. výročí Dne vzniku samostatného československého státu v kasárnách Dědice totiž odhalili památník, jenž byl v historii jejich symbolem.
Jde o tank T-34/85, který je vázán ke kasárnám silným letitým poutem. „V roce 1952 byl umístěn v areálu kasáren jako symbol tradice vojenského školství, tehdy tankových vojsk a vojsk útočné vozby. Původní tank, umístěný na podstavec, se v bojích 2. světové války účastnil tankové bitvy u Ořechova, byl následně zrekonstruován a posléze vystaven. Na čelní straně byla umístěna tabule cti, kde byli zaznamenáni nejlepší absolventi učiliště. Původní tank však koncem roku 1973 musel ustoupit první etapě výstavby nového areálu Vysoké vojenské školy a jeho znovuodhalení se podařilo uskutečnit až v letošním roce. Tank byl ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem vybrán a přivezen z vojenského výcvikového prostoru Brdy, rekonstruován a uveden do přesné podoby původního tanku T 34/85 s věžovým číslem 370,“ vysvětluje vrchní praporčík Praporu zabezpečení Vyškov praporčík Petr Rychnovský, který patří k tvůrcům myšlenky návratu tanku do vyškovských kasáren a spolu s dalšími příslušníky, jak praporu zabezpečení, tak Velitelství výcviku – Vojenské akademie převzali za výstavbu památníku také ocenění velitele VeV-VA.
Zajímavostí stojící zcela nepochybně za zmínku je fakt, že mezi přítomnými hosty, kteří s největší hrdostí přihlíželi k znovuodhalení tanku, byli pamětníci z řad Klubu vojenských důchodců Vyškov, mezi nimiž nechyběl ani podplukovník ve výslužbě Josef Polášek. Právě on stál se svými lidmi u zrodu a odhalení původního památníku v roce 1952, velkým dílem přispěl i k podobě současné a tedy symbolicky společně se zástupcem velitele VeV-VA plukovníkem Rudolfem Honzákem odhalil také novou pamětní desku. Za myšlenku obnovy památníku, kterou se během rok a půl trvající nelehké práce podařilo dotáhnout do zdárného konce, poté ocenil podplukovník Polášek již zmíněného vrchního praporčíka vyškovského praporu zabezpečení Petra Rychnovského dobovou fotografii památníku, replikou Odznaku čs. tankistů tankové brigády v SSSR a dalšími relikviemi spojenými s tankovým vojskem.
„Je nanejvýš potřebné pečovat o prameny naší historické paměti i oprávněné národní hrdosti. Je důležité se k nim vracet. Jsou nám inspirací, poučením i morální posilou“ slova z poselství ministra obrany určená všem příslušníkům AČR k tomuto výročí, u Velitelství výcviku – Vojenské akademie nesoucí historický název “ Hranických akademiků“ nejsou jen frázemi. Historickým názvem, který udělil Velitelství výcviku – Vojenské akademii prezident republiky právě dne 28. října roku 1999, se vyškovská akademie přihlásila k tradici školství v novodobé historii samostatného Československa, kterou v letošním roce posílila vytvořením svého nového znaku, vycházejícího z původního odznaku jmenování prvních poručíků ve Vojenské akademie v Hranicích.
Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA
Foto: Vladimír Bezděk, VeV-VA
- 368x přečteno