Vojenští vysokoškoláci zahajují výcvik ve Vyškově
Dne 1. srpna 2011 nastoupilo k vykonání dvouměsíční základní přípravy u Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově (VeV-VA) celkem 353 nových vojáků z povolání –budoucích studentů Univerzity obrany v Brně (UO) a Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze (UK FTVS).
První hodiny přeměny z civilní osoby na vojáka jsou vždy náročné. Začaly rozloučením s rodinou a přáteli před vstupem do objektu kasáren a pokračovaly příjmem, ostříháním, lékařským vyšetřením, prvním vojenským jídlem, vystrojením, ubytováním a uložením si výstroje a vybavení.
„Každý, kdo chce vstoupit do profesionální armády, musí absolvovat základní výcvik. Je to transformace civilisty v profesionálního vojáka. Hlavním úkolem Kurzů základní přípravy je naučit vojáka činnostem potřebným k přežití a k boji, zvládání obsluhy a střelby ze základních ručních zbraní a zvyšovat fyzickou zdatnost a psychickou odolnost pro výkon služby vojenského profesionála“, řekl náčelník Oddělení základní přípravy a garant kurzu major Rostislav Juppa: „V prvních dnech se vojáci seznámí s novým prostředím a budou se učit základům vojenského života. Rekruti jsou nyní ve zkušební době a následující dvouměsíční základní příprava je pro tyto budoucí studenty před samotným zahájením studia povinná. Po jejím mohou studovat vojenské směry na Universitě obrany.“
Pro samotné vojáky je zahájení výcviku závazkem k opravdu tvrdé práci. „Nemám strach co mně čeká, protože vojáky máme v rodině. Dá se tedy říci, že vím, jaké to bude. Instruktoři nám asi dají hodně zabrat,“ řekl Pavel S. a jeho kolega jej doplnil: „Těžko si lze vstup do armády představit bez přijímače. Řekl bych, že se od nás očekává sto procentní výkon, tak by si nikdo neměl na nic stěžovat. Jsme zde přece na základě vlastního rozhodnutí!
Že bude výcvik náročný hlavně po fyzické stránce, na tom se s muži shodují i jejich kolegyně. Podle názoru dvacetileté vojákyně z jihu Čech prý bude potřeba se naučit spoustu nových věcí a dovedností a sehrát se v rámci jednotky: „Jsem zvědavá, jestli to zvládnu. Ale už nyní bych řekla, že budeme dobrý kolektiv, a že se navzájem podržíme.“
Podle velitele 2. výcvikového kurzu kapitána Jaroslava Janúška bude v průběhu celého výcviku položen důraz na každodennímu zvyšování fyzické zdatnosti a psychické odolnosti“ „ Všichni rekruti musí zvládnout nejenom základní návyky pořadového vystupování a vojenské zdvořilosti, ale naučit se přesně a správně provádět pořadové cviky a pohyby beze zbraně i se zbraněmi a v této oblasti si osvojit především bezpečný a účinný způsob použití, obsluhu a střelbu. Naučí se kupříkladu orientaci v terénu bez mapy i s mapou, jako jeden z předpokladů úspěšného pohybu a plnění úkolů v neznámém prostředí. Získají tak základní znalosti, návyky a dovednosti k vedení boje jednotlivce a jeho pohybu a k přežití na bojišti ve všech taktických činnostech a to ve dne i v noci.“
Vyvrcholením celého výcviku bude jedenáctidenní nepřetržitý výcvik ve Vojenském výcvikovém prostoru (VVP) Dědice.
Text: kapitán Pavel Kočvara
Foto: Hana Jurčová
- 1125x přečteno