Vojenští a letečtí přidělenci akreditovaní v ČR navštívili vyškovskou posádku
Ve dnech 6. až 7. března 2013 navštívilo posádku Vyškov celkem 16 vojenských a leteckých (VLP) přidělenců akreditovaných v ČR. Početnou delegaci tak tvořili zástupci Velké Británie a Severního Irska, USA, ČLR, Vietnamu, Slovenska, Turecka, Nizozemska, SRN, Egypta, Gruzie, USA, Peru, Norska, Ukrajiny, Ruské federace a Chorvatska.
V kasárnách Dědice je přivítal zástupce velitele Velitelství výcviku – Vojenské akademie plukovník gšt. Rudolf Honzák, když řekl: „Myslím, že návštěva posádky Vyškov je pro vás výbornou volbou, protože patří k největší a nejvýznamnější části vojenského vzdělávání. V současné době je zde dislokováno 19 vojenských subjektů, mezi nimiž jsou kromě největšího Velitelství výcviku – Vojenského akademie také Odborná škola Vojenské policie, Ústav jazykové přípravy, Britský vojenský výcvikový a poradní tým, či Centrum od Excellence zaměřené na zbraně hromadného ničení. Některé z nich si budete moci během následujících dvou dní prohlédnout a pevně věřím, že zde získané poznatky obohatí vaší práci.“
Úvod programu byl věnován jednání Asociace VLP, dále prezentaci sdružení „Jagello 2000“ k „NATO Days 2013“ a také se zde představil Národní úřad pro vyzbrojování MO, přičemž první den zakončila delegace prohlídkou Vojenského technického ústavu pozemního vojska Vyškov.
Druhý den své návštěvy se VLP nejprve seznámili s velmi významnou pozicí Velitelství výcviku – Vojenské akademie v rámci vzdělávacího procesu AČR, ve které plukovník Honzák zdůraznil: „ hlavním posláním naší akademie je kariérová a profesní příprava příslušníků AČR, včetně aktivních záloh, kterou provádíme formou kurzů základní přípravy, kariérových, profesních a speciálních kurzů. Jednou z nejdůležitějších je zde také příprava do zahraničních misí. Ročně tak branami vyškovské akademie projde přes 10 tisíc absolventů nejrůznějších typů vzdělávacích a výcvikových aktivit.“ U speciálních kurzů zmínil také meziresortní a mezinárodní působnost, když hovořil o možnostech speciálního výcviku pro diplomaty Ministerstva zahraničních věcí, civilní zaměstnance NATO, pracovníky médií a humanitárních organizací či příslušníky Policie ČR. Vojenské a letecké přidělence zaujala také doktrinální problematika, příprava instruktorů výcviku a jejich otázky směřovali i k jazykové přípravě.
Zajímavostí byla nesporně možnost shlédnout výcvik přímo na Centru simulačních a trenažérových technologií a také návštěva Britského vojenského poradního a výcvikového týmu v ČR, který zde ve Vyškově působí od roku 2000 a nyní provádí celkem 7 typů kurzů pro 250- 300 příslušníků ročně a to z 33 partnerských zemí. Za dobu své působnosti se mohou pochlubit již 3400 absolventy. Závěr návštěvy posádky Vyškov pak patřil mezinárodnímu pracovišti AČR zaměřenému na zbraně hromadného ničení (Joint Chemical, Biological, Radiological and Nuclear Defence Centre od Excellence).
Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA
Foto: Hana Jurčová
- 483x přečteno