Věnováno všem žijícím i mrtvým veteránům válek
Na klopách květ vlčího máku. Pátek 9. listopadu 2012 patřil ve Vyškově válečným veteránům. Oslavy Dne válečných veteránů byly zahájeny slavnostním shromážděním v aule kasáren Dědice, kde se společně sešli příslušníci jednotek, útvarů a zařízení posádky Vyškov, zástupci města Vyškova a váleční veteráni. Mezi nimi také druhoválečný veterán, devadesátiletý Štefan Vlček z Kučerova.
„11. listopadu 1918 v 11.01 hodin podepsal francouzský maršál Foche v železničním vagónu nedaleko Compiegne příměří s poraženým Německem. Vzápětí zadunělo sto jedna dělostřeleckých salv na znamení toho, že první světová válka skončila. Byla to válka, pro kterou si historie brzy našla název Velká. Na straně Dohody si vyžádala pět milionů čtyři sta tisíc mladých životů, na straně Centrálních mocností bylo více než čtyři miliony padlých. V hluboké úctě a s respektem se skláníme před památkou desítek tisíc českých vojáků, kteří v letech 1914 – 1918 položili své životy na frontách 1. světové války. Osud každého z nich je neopakovatelným příběhem, který dál žije v historické paměti našeho národa“ to jsou úvodní slova ministra obrany Alexandra Vondry, věnována všem příslušníkům armády ke Dni válečných veteránů, která tak zazněla i vyškovskou aulou.
Jejich význam podtrhla osobní účast náměstka ministra obrany pro personalistiku Michaela Hrbaty, který zde při této příležitosti připomenul i další hrdinské činy našich vojáků, když zmínil: “Naši vojáci bojovali v československých jednotkách. Stáli na frontách druhé světové války. Vyznamenali se jako hrdinové druhého i třetího odboje. Jejich hrdinství bylo opravdové. Byla v něm velká odvaha a pevná vůle, rezonovala v něm sama podstata masarykovského Nebát se!“ a k vojákům dále dodal: „bez úcty k minulosti, bez hlubokého poznání našich národních a bojových tradic, bez respektu a opravdové pokory k činům těch, kteří šli před námi, bychom v dnešním neklidném a na události tak bohatém světě neobstáli. Proto je Den válečných veteránů ideální příležitostí k tomu, abychom se zamysleli nad tím, co jsme dokázali, co z minulého pro nás může být třeba i v širším kontextu měřítkem, příkladem či dokonce inspirací.“
Místostarosta města Vyškova Karel Jurka, pak v rámci slavnostního shromáždění pronesl: „Ani dnešní svět neklade menší nároky na naši schopnost chránit suverenitu, svobodu a demokracii. Jsme součástí NATO a z toho vyplývají povinnosti, jimiž jsou spojenci vázáni při plnění úkolů v zahraničních operacích. Ani dnes neplatí vojenská přísaha méně, ani dnes není Den válečných veteránů pouhou připomínkou minulých bitev. Ani dnes se neobejdeme bez odhodlání, víry ve svobodu a bez potřeby ji vždy s největším nasazením chránit. Proto si zde, na tomto místě, připomínáme nejenom ono snadno zapamatovatelné datum, 11. 11. 1918, ale vzpomínáme na veterány všech válek i všech novodobých konfliktů“ a v závěru svého vystoupení poznamenal: „Úcta a poděkování patří vojákům, veteránům, všem, jimž věrnost vlasti a obrana svobody a demokracie byla a je celoživotní přísahou, byla a je nejvyšší hodnotou.“
K oslavám Dne válečných veteránů již tradičně patří také uctění jejich památky. Na ty kteří zahynuli při bojích v první světové válce bylo vzpomenuto básní Johna McCrae V polích flanderských a všem mrtvým válečným veteránům pak byla věnována minuta ticha. Zástupci Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov se pak společně s náměstkem ministra obrany Michaelem Hrbatou a vedením města Vyškova zúčastnili přesně v 11,00 hodin na vyškovském hřbitově pietní vzpomínky u Památníku vojáci – vojákům, položením kytic a věnců. Za účasti příslušníků VeV-VA pak současně proběhla ještě celá řada pietních aktů u dalších památníků padlých v posádce Vyškov a jejím okolí.
Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA
Foto: Hana Jurčová
- 332x přečteno