Vedení města navštívilo vojáky
Pro příznivce komunální politiky přinášíme fotografie s nedávné návštěvy zastupitelstva města Vyškova v areálu kasáren Dědice, kdy představitelé města přijali ve čtvrtek 3. února 2011 pozvání velitele plukovníka gšt. Jána Kožiaka a vydali se do prostoru dědických kasáren, aby se seznámili s činností Velitelství výcviku – Vojenské akademie (VeV-VA). Současně se omlouváme všem lokálním patriotům, že tento článek nebyl zařazen aktuálněji.
Starosta města Jiří Piňos, místostarostové Karel Jurka a Roman Celý a tajemník Městského úřadu Vyškov Ivo Klenk byli nejprve plukovníkem Kožiakem, který je současně velitelem posádky Vyškov krátce informováni o historii vyškovské posádky a o subjektech v ní působících. Kožiak se ve své prezentaci zaměřil především na úkoly VeV – VA, které je resortním vzdělávacím a výcvikovým zařízením, jež kromě základní přípravy a řady odborných či kariérových kurzů zajišťuje také například výcvik a přípravu jednotek před nasazením do zahraničních operací nebo přípravu pro práci ve strukturách NATO.
V debatě, která po prezentaci následovala, otevřeli představitelé Vyškova témata, týkající se přímo města – spolupráce obou institucí i dopadů činnosti vojska na místní obyvatele a naopak vlivu chodu města na fungování vojenského areálu.
„Vojsko k Vyškovu historicky patří a je jasné, že armáda a město nemohou fungovat zcela nezávisle. Z činnosti jedné instituce vyplývají pro tu druhou jistá omezení a stejně tak i naopak, ale společná existence přináší také mnoho výhod a pozitiv. Důležité je, abychom i nadále zůstali v úzkém kontaktu a vycházeli si v rámci možností vstříc. Na tom jsme se všichni, jednoznačně shodli. Představitelé armády nás ujistili o tom, že je to i jejich zájem,“ uvedl starosta města Vyškova Jiří Piňos.
Po jednání provedl velitel Kožiak spolu s náčelníkem štábu velitelství plukovníkem gšt. Milanem Markem, náčelníkem osobního štábu velitele majorem Vladimírem Davidem a správcem vyškovské posádky kapitánem Karlem Polínkem své hosty po areálu a předvedl jim část výcvikového zařízení – výcvikové simulátory a trenažéry i speciálně vybavené učebny.
Text: kapitán Pavel Kočvara, tiskový a informační důstojník VeV-VA
Foto: Hana Jurčová
- 372x přečteno