Trpělivost růže přináší a nejen to…
„Krásná práce, obdivuhodná láska a péče a kolik času to muselo stát!... Děkujeme za pěkný zážitek“ to jsou slova mnoha návštěvníků předvánoční výstavy rádiem řízených modelů letadel a plastikových modelů, kterou na sále Společenského klubu Kasáren Dědice upořádal Modelářský kroužek při školním praporu Vojenské akademie ve Vyškově s Aeromodelklubem Vyškov „Podlipák“, HKPM Prostějov, MK Křenovice a MK Slavkov.
Svůj obdiv nad neuvěřitelně precizně, do naprostých detailů zhotovených leteckých modelů z různého období světové historie, doprovázených odborným výkladem členů vyškovského vojenského modelářského kroužku nadporučíka Marka Ambrože či praporčíka Pavla Šugárka a také dynamickými ukázkami, vyjádřili nejen příslušníci posádky Vyškov, ale také civilní veřejnost všech generací. „Výstava je nejen zajímavá, ale pro děti také poučná“ vyjádřila se paní učitelka žáků 9. třídy ZŠ Morávkova. A právě oblast vzdělávání je jednou z těch kam svojí již osmiletou činnost modelářský kroužek u školního praporu VeV-VA také směřuje. „Sdružuje plastikové, letecké a také lodní modeláře z řad příslušníků stálého stavu a také posluchačů kurzů VeV-VA. Kromě toho, že své modely předvádí na nejrůznějších výstavách či soutěžích, spolupracují s dalšími modelářskými či leteckými kluby, včetně Aeroklubu Vyškov, se také významnou měrou podílí na rozvoji expozice Síně tradic VeV-VA a také vojenských výukových prostředků. Přímo se také účastní vojenské výuky a výcviku“, říká jeho člen nadporučík Marek Ambrož, který se podílel také mimo jiné na opravách plastických stolů na učebnách pro výuku taktické přípravy.
V oblasti tvorby výukových pomůcek vytvořili dioramata pro Oddělení přípravy do zahraničních operací a na právě uspořádané výstavě leteckých modelů návštěvníkům mimo jiné představili další svůj projekt ,,Vzdušný cíl“, ve kterém své nemalé úsilí soustředili do zprovoznění dávno zapomenutého výcvikového prostředku. Jednalo se o jedno z posledních zařízení existujících v AČR, které v dřívější době sloužilo k výcviku obsluh protiletadlových kanónů PLdvK 30 mm, K myšlence využití tohoto prostředku pro výcvik soudobých zbraní protiletadlového vojska se postavili jako k velké výzvě a nastala tak pro ně spousta práce. Pořídili novo řídící rádiovou soupravu, elektronické vybavení a další materiál nutný k rekonstrukci. Z původního vybavení totiž bylo možno použít pouze skelet, veškeré elektronické vybavení soupravy bylo naprosto zastaralé, zkorodované a nefunkční. Modeláři tak věnovali velké množství svého osobního času provedení celkové rekonstrukce soupravy, přičemž využili svého modelářského umu a dlouholeté praxe ve stavbě a řízení dálkově ovládaných modelů letadel. V současné době se pravidelně účastní cvičení s 252.plro Strakonice.
Dalším z vystavovatelů rádiem řízených modelů byl Aeromodelklub Vyškov „Podlipák“. Tento klub vznikl v roce 2008, v současné době má asi 30 členů a je dislokován na letišti ve Vyškově. Ve své činnosti se zaměřuje především na letecké a automobilové modelářství. V letošním roce tento klub pořádal několik akcí na letišti ve Vyškově jako například Memoriál Franty Podlipáka (rychlostní závod historických modelů), Vyškovský combat (vzdušné souboje modelů letadel kategorie ESA) a pravidelně se účastní dalších předváděcích a propagačních akcí.
A v neposlední řadě by chtěli organizátoři výstavy poděkovat kolegům, plastikovým modelářům z HKPM Prostějov a MK Křenovice za zapůjčení bezmála stovky nádherně zpracovaných plastikových modelů letadel.
Text: kpt. Monika Nováková, prap. Pavel Šugárek
Foto: Hana Jurčová
- 542x přečteno