Slavkovské memento již po osmé
„Inter arma silent Musae“ neboli „Ve válce Múzy mlčí,“ praví jedno z nesčetných latinských rčení. Aby Múzy nemlčely také o válce, o to se snaží již osmým rokem Slavkovské memento, jehož vznik byl iniciován při příležitosti 200. výročí bitvy tří císařů u Slavkova.
„Slavkovské memento to je především festival autorského čtení a psaní literatury faktu s válečnou tématikou, který se koná již tradičně v historických prostorách Slavkovského zámku a jeho přilehlé zahrady 26. dubna, tedy právě v den výročí osvobození města Slavkova v roce 1945.“ S těmito slovy zahájil letošní ročník festivalu jeho ředitel a zároveň ředitel zdejšího zámku Aleš Šilhánek a dodal „ v letošním roce bylo osloveno celkem 28 základních a středních škol regionu Jihomoravského kraje k vytvoření slovesných, ale i výtvarných prací, jejichž obsah se vztahuje k válce. Vyhlášená témata „Války – neválky“ a „Zapomenutí vojáci“ nabídla tak velký prostor pro mladé spisovatele a výtvarníky, že počet soutěžících překonal všechny předešlé ročníky. Více než 250 přihlášených prací se tak zapojilo do hlavní myšlenky festivalu, kterou je podporovat a propagovat literaturu faktu v návaznosti na historii u současné mladé generace.“
Nezanedbatelný podíl na Slavkovském mementu má Velitelství výcviku – Vojenská akademie ve Vyškově, jehož velitel plukovník gšt. Ján Kožiak nad ním převzal i letos záštitu a to společně s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem, starostou města Slavkova u Brna Ivanem Charvátem a také generálním konzulem Ruské federace v Brně Andrejem Jevgenjevičem Šaraškinem. Zástupce náčelníka štábu VeV-VA podplukovník Ladislav Zakuťanský se také osobně účastnil samotného vyhlášení vítězných literárních prací včetně výtvarné soutěže, kam dorazili i další významní hosté, a to již zmiňovaný konzul Ruské federace a nechyběli ani zástupci Československé obce legionářské a Klubu literatury faktu. Podplukovník Zakuťanský využil této příležitosti a mimo jiné řekl: „ Jsem velmi rád, že se můžeme podílet na takovém záslužném projektu, jakým Slavkovské memento bezesporu je. Zvláště mne těší jako zástupce vojenského vzdělávacího zařízení zájem mladých lidí o téma válek, přičemž dodal: “ máte naši plnou podporu, kterou by vám
rád velitel vyjádřil osobně, ale bohužel vám mohu předat jen jeho pozdravy. Plní právě povinnosti, které jsou pro letošní téma velmi příznačné. Je velitelem českých vojáků, kteří vykonávají svou misi v oblasti, která je válkami zmítaná i v současnosti a to v Afghanistánu.“
V rámci jednotlivých programových bloků zde bylo možno také shlédnout ukázky činnosti Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově či výstavu „Vykopané válečné artefakty“ a rovněž výstavu výtvarných prací žáků k tématu „Války – neválky“. A nelze opomenout ani čtení vítězných děl literární soutěže žáků a studentů. V odpoledních hodinách se návštěvníci Mementa zúčastnili vzpomínkového aktu kladení věnců k pomníku padlých vojáků Rudé armády v zámeckém parku.
Text: kapitánka Monika Nováková
Foto: Hana Jurčová
- 428x přečteno