Přesuny na sněhu a ledu - Kurz speciální tělesné přípravy
V souladu s Věstníkem MO 18/2011 proběhl ve dnech 6. – 10. 2. 2012 kurz speciální tělesné přípravy „Přesuny na sněhu a ledu – zdokonalovací kurz“ organizovaný VeV-VA Vyškov pro příslušníky SpS.
CO BYLO CÍLEM KURZU?
Připravit budoucí instruktory přesunů v zimních podmínkách a zároveň nabídnout získání nových znalostí pro pohyb a pobyt v zimním prostředí.
PROČ NABÍZÍME TAKOVÝ KURZ?
V dnešní době je prioritou připravovat vojáky do zahraničních mírových misí. Kde jsou vystavováni jiným klimatickým podmínkám, ve kterých se musí pohybovat a pracovat. Jednou ze základních možností pro pohyb v zasněžených horách je přesun na sněžnicích a následně pohyb na lyžích.“Přesuny v zimních podmínkách (skialpinismus) má více než stoletou historii. V počáteční fázi to byli hlavně vojáci z alpských zemí, kteří tuto výbavu používali při kontrole hranic atd…“.
JAKÝ JE OBSAH KURZU PŘESUNY NA SNĚHU A LEDU?
Praktické cvičení začíná nácvikem základních lyžařských dovedností nebo-li ovládání skialpinistických lyží. Následují přesuny na lyžích v neupraveném terénu i přesuny na lyžích se zátěží v neupraveném terénu. Další tématikou je práce s lavinovým vyhledávačem a s tím spojená záchrana v horském terénu s tematickým námětem.
Jednoduše řečeno … začíná se nastavením skialpinistické výstroje (lyže a hole) s dovedností nasazování a sundávání stoupacích pásů. Poté se předvede umění sjezdu v upraveném terénu, následně v neupraveném i se zátěží (do které patří základní vybavení vojáka potřebné pro dvoudenní přesun). Dost podstatná je práce s lavinovým setem (který obsahuje lavinovou sondu, lavinový vyhledávač a sněhovou lopatu). Lavinový set musí mít každý jedinec u sebe. Do skupiny je rozdělen další materiál (UT2000, lano, karabiny a další pomocné smyčky) pro nácvik záchrany a transportu zraněného. Nesmíme zapomenout na noční přesun a s tím spojenou orientaci za snížených podmínek. Stavba přístřešku a přespání ve vlastním příbytku je zpestřením týdenního výcviku.
Přednášky obsahují poznatky o materiálu pro skialpinismus, plánování – metodiku přesunů, pohyb v horském terénu, práce s mapou a GPS, lavinové nebezpečí, záchrana v horském terénu, základy bivakování. Ve zkratce řečeno … vše jsme si ujasnili výkladem k danému tématu, před samotným cvičením.
CO ŘÍCI NA ZÁVĚR?
Krkonoše nabízí vhodná místa pro výcvik přesunů na sněhu. Dopřejí podmínky simulující velehory svými dlouhými výstupy i sjezdy, mnohdy exponovanými. Řada absolventů si uvědomila, že hory i tak nízké dokáží být zrádné svými nízkými teplotami (kolem -20°C přes den) a sněhovou nadílkou (na některých místech i do výšky přes 2m). Přesvědčili se, že je potřeba naučit se pracovat co nejlépe s lavinovým setem, tak aby byli schopni co nejrychleji poskytnout „kamarádskou pomoc“. Mnozí si pochvalovali vysokou úroveň vedení kurzu instruktorů nrtm. Jana KOCKA a nrtm. Zdeňka TVARŮŽKA a profesionální vystupování vedoucího instruktora npor. Ing. Mgr. Jana EKERA, který vše koordinoval.
napsal instruktor STP nrtm. Zdeněk TVARŮŽEK
- 525x přečteno