Prázdniny po vojensku
Srpnové teploty často šplhaly přes 30 stupňů, tedy ideální počasí trávit čas někde u vody.
O tom si mohlo nechat jen zdát na 400 současných posluchačů Univerzity obrany, kteří se u Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově účastní vojensko odborné přípravy. Přípravy, která vrcholila v minulých dnech týdenními komplexními polními výcviky jednotlivých ročníků UO. Jejich „prázdninovým“ komplexem se stal srubový tábor, plavky vyměnili za maskáče, opalovací krém za maskovací barvy a prázdninové radovánky za nepřetržitý výcvik ve vojenském výcvikovém prostoru Březina.
Zde by se měl zobrazit obsah ve formátu Flash! Váš prohlížeč jej nemůže zobrazit, nebo není správně nastaven.
Současní posluchači Univerzity obrany musí výcvik ve Vyškově absolvovat každý studijní rok a to formou pro ně připravených různých stupňů důstojnických kurzů jak v rámci bakalářského tak magisterského studijního programu. Letošní rok sebou přinesl po vzájemných jednáních s Univerzitou obrany však několik novinek „Dosud za absolvování těchto důstojnických kurzů obdrželi posluchači od VeV-VA certifikát, ale na jejich studium to nemělo prakticky žádný dopad, což posluchače příliš při výcviku nemotivovalo. Zato nyní je jeho úspěšné absolvování podmínkou pro udělení zápočtů a jak jsem se byl na výcviku podívat a také hovořil s veliteli a instruktory, motivace posluchačů i jejich přístup k plnění úkolů je o poznání na vyšší úrovni“ říká zástupce velitele pro výcvik VeV-VA plukovník Josef Medal a dodává “ u posluchačů vyšších ročníků se pak snažíme co nejvíce rozvinout především jejich velitelské dovednosti, zapojujeme je například do funkcí velitelů u nižších ročníků, aby si co nejvíce prakticky osahali co vše obnáší být velitel.“
Univerzitu obrany i Velitelství výcviku spojují pojmy VÝCHOVA a VZDĚLÁVÁNÍ, avšak pro Vyškov je charakteristické ještě další V a to VÝCVIK. Velitel VeV-VA plukovník Ján Kožiak posluchačům Univerzity obrany hned na začátku jejich výcviku ve Vyškově řekl: „ Univerzita obrany vám poskytuje vzdělání, teorii a my jsme tady od toho, abychom vám dali praxi, tedy předali praktické dovednosti a návyky, udělali z vás velitele – profesionály, kteří budou schopni komunikovat se svými podřízenými, byť mnohem služebně staršími, na požadované úrovni. Je to velmi důležitá součást vašeho profesního života, bez které v praxi rozhodně neuspějete.“
Pro čerstvě přijaté posluchače UO je to ve Vyškově však premiéra. Stejně jako každý nový vojenský profesionál musí totiž nejprve úspěšně projít kurzem základní přípravy a teprve poté mohou zahájit studium. Od 1. srpna se o to pokouší 330 potencionálních posluchačů 1. ročníku UO. „Vstup do vojenského života představuje pro každého nováčka určitou zátěž, ať fyzickou tak psychickou a ne každý to zvládne. Po prvním měsíci je jasné, že již 15 z nich do lavic UO bohužel nezasedne“, hodnotí momentální situaci v tomto kurzu náčelník Oddělení základní přípravy major Rostislav Juppa, který dodává „a mohou přibýt ještě další, kteří se nakonec právoplatnými studenty UO nestanou, neboť ten nejnáročnější komplexní výcvik nás společně teprve čeká.“. To jejich starší kolegové se pomalu, ale jistě postupně blíží k vytouženému cíli. První zápočty se začaly úspěšným absolventům letošních důstojnických kurzů udělovat ve čtvrtek 30. srpna 2012 v rámci ukončení druhé a třetí části důstojnického kurzu posluchačů magisterského studia UO a to za účasti zástupce rektora UO plukovníka Josefa Trojana. „Zápočet uděluji těmto posluchačům…“ zazní z úst učitelů Univerzity obrany netypicky vyškovskou aulou ještě dvakrát v průběhu měsíce září.
- Dne 30. července 2012 nastoupilo ke Školnímu praporu Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov (VeV-VA) 136 posluchačů 2. ročníku Univerzity obrany (UO) a dalších 266 posluchačů 1. a 3. ročníku bakalářského a magisterského studia nastoupilo do důstojnických kurzů 6. srpna 2012.
- Dne 1. srpna 2012 nastoupilo k Odboru výcviku Velitelství výcviku – Vojenské akademie 330 nově přijatých posluchačů UO k absolvování kurzu základní přípravy
Text: kpt. Monika Nováková
Foto: Hana Jurčová, Vladimír Bezděk
- 1406x přečteno