Opata odstartoval Komando
Dne 5. listopadu 2010 ve Vyškově zahájil zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitel Společného operačního centra ministerstva obrany (ZNGŠ-Ř SOC MO) brigádní generál Aleš Opata kurz Komando, který lze pro jeho náročnost srovnat například s U. S. Army Rangers School.
Po tři týdny výcvik osmnáct až čtyřiadvacet hodin denně, ve dne, v noci, za jakýchkoliv podmínek. Čím větší těžkosti a horší počasí, tím lépe. Cílem kurzu, který vojáky unaví, vyvolá v nich stres a spánkovou deprivaci je vyselektovat ty nejlepší bojovníky. Pod tímto tlakem se velitelé družstev a čet snaží zvládnout kurz, který ve Vyškově probíhá v termínu od 5. do 26. listopadu 2010.
„Doposud byl kurz pořádán 4. brigádou rychlého nasazení a nadále jej bude, na základě akreditace, platné pro celou AČR, zabezpečovat vyškovské Velitelství výcviku – Vojenská akademie“, řekl Opata a pokračoval: „S Komandem jsme začali v podmínkách čtyřky a byl mimo jiné kvalifikačním předpokladem pro výkon funkce velitele družstva a čety. Myslím že mohu bez nadsázky říci, že kurz, který už od počátku měl a má otestovat dispozice a schopnost účastníků k plnění bojových úkolů v situacích, kdy jsou na pokraji vlastních fyzických a psychických sil se během čtyř let stal pojmem. Celý kurz se řídí třemi základními principy, podle kterých se postupuje od teorie k praxi, od nejjednodušších úkolů k těm nejsložitějším a od pomalého provedení úkolu až k jeho zvládnutí v reálném čase.“
„Tento kurz opravdu není pro slečinky“, tvrdí velitel kurzu, náčelník Oddělení speciálního výcviku Odboru přípravy do mírových operací Velitelství výcviku – Vojenské akademie (VeV-VA) major Hynek Pavlačka: „Našimi výběrovými řízeními prošlo 42 osob a kurz dnes zahájilo 25 vojáků.Jsem zvědav, jak si povedou.“
Podle generála Opaty je jedním z cílů kurzu otestovat budoucí velitele rojů, družstev a čet v umění velet pod zátěží a seznámit je s novými taktickými dovednostmi a drily, které odráží nejnovější poznatky získané z působení v zahraničních operacích: „Také zde se jednoznačně ukazují zkušenosti, získané při službě u bojových útvarů a během misí. Dnes se jedná o jeden z nejšpičkovějších kurzů v oblasti přípravy pro reálné bojové situace, které lze v AČR absolvovat a má i velmi zajímavé prvky – například je možné již během kurzu vytipovat, kdo je jak schopný na danou velitelskou pozici a kdo ještě na novou vyšší funkci nedozrál.“ Že se v brzké době se jistě bude jednat i o kurz nejprestižnější, to zdůraznil Opata při rozhovoru s instruktory a vojáky: „Chtěli bychom, aby jedinci, kteří jej úspěšně absolvují, byli oprávněně považováni za elitní vojáky. Není nadsázkou když řeknu, že úspěch v kurzu je nutno si opravdu vydobýt krví a potem.“
Text a ilustrační foto: kapitán Pavel Kočvara, tiskový a informační důstojník VeV-VA
- 952x přečteno