Ochraňuje jejich životy. Vzdali jí čest výstřely z historického děla.
„V den svaté Barbory, slibujeme všichni, kanonýrským slibem, že duch chrabrých našich předchůdců bude žíti i v nás, že i my se budeme snažit, aby příští generace dělostřelců mohly býti pyšny na nás a svou zbraň v ten den, že kdyby naše děla musela se rozehřměti proti nepříteli, ohrožujícímu naší vlast a svobodu, budeme je obsluhovat a řídit skutečně až do posledního dechu tak, jak to kanonýři vždy činili. SANCTA BARBARA ORA PRO NOBIS“
Tento kanonýrský slib zazněl zasněženými kasárnami Dědice v úterý 4. prosince 2012. A to v rámci slavnostního shromáždění Klubu České a Slovenské Obce Dělostřelecké při posádce Vyškov při příležitosti oslav svátku svaté Barbory, patronky dělostřelectva, kterého se účastnili nejen členové ČaSOD včele s jejím prezidentem podplukovníkem v záloze Jaroslavem Stojanem, ale také řada dalších významných hostů církevního i vojenského života, včetně delegace příslušníků Ozbrojených sil Slovenské republiky a v neposlední příslušníci posádky Vyškov.
„Svatá Barbora, kterou si dnes připomínáme jako patronku dělostřelců, je velmi oblíbená světice, Vzývána je taktéž jako ochránkyně horníků, hasičů, ohněstrůjců a mnoha dalších povolání, u nich hrozí riziko náhlé či násilné smrti. Její svatý život opředený legendami je nám všem dobře znám“ připomenul kaplan Velitelství výcviku – Vojenské akademie kapitán Josef Konečný, který se poté opět zamyslel nad jejím životem z hlediska duchovního odkazu.
Svatá Barbora se stala se ochránkyní všech, kteří mají co do činění se střelným prachem a zbraněmi a její podoba je často vyryta na hlavních děl a zobrazována na praporcích. Jedna legenda také praví, že svatá Barbora zjevila se jednou šlechtici, který ji vzýval o pomoc. Při tomto zjevení držela prý v rukou dvě hlavně, za kterých hřímaly blesky do řad nepřátel. Od té doby je svatá Barbora patronkou dělostřelců.
Po zaznění dělostřelecké hymny nechal místopředseda Klubu ČaSOD při posádce Vyškov podplukovník v záloze Jiří Bílský ve svém vystoupení nahlédnout nejen do historie, ale i do současného dělostřelectva. „Historie a zkušenosti vojenského umění jednoznačně potvrzují, že dělostřelectvo má významné postavení mezi druhy vojsk, které svojí palbou podporuje pozemní síly a vytváří podmínky pro účinné vedení boje. Dělostřelectvo disponuje velkou palebnou silou a přesností palby, je schopno rychle soustřeďovat palbu na nejdůležitější cíle a proto je jedním z hlavních prostředků palebného ničení nepřítele. Dělostřelectvo je vyzbrojeno moderními zbraňovými systémy, samohybnými děly a minomety různých ráží. Nepřetržitá palebná podpora a úzká součinnost dělostřelectva se vševojskovými jednotkami tvoří základ úspěchu v boji. Důležitou úlohu připravenosti dělostřelectva mají velitelé, kteří musí být dělostřelci tělem i duší. Dělostřelci byli vždy vzdělaní, znalí, poctiví, houževnatí i velkorysí. A takové odborníky dělostřelectva výraznou měrou připravuje i Velitelství výcviku – Vojenská akademie. A dále uvedl: “Dělostřelci byli vždy vážení, nejen pro svoje znalosti a schopnosti, ale také pro svoje postoje, poctivost a houževnatost. Važme si tradic dělostřelectva, buďme hrdí na to, že jsme dělostřelci, elita armády.“
Jeho slova doplnil prezident ČaSOD podplukovník v záloze Jaroslav Stojan, když řekl: “Dělostřelectvo od středověku sehrávalo klíčovou roli v obraně i útoku ve všech válečných akcích. Když dělostřelectvo scházelo nebo selhalo, vždy to vedlo k porážkám a neúspěchům, jak nás učí historie. Je to zbraň vzdělaných a odhodlaných lidí a její role je ve všech armádách nezastupitelná. Dělostřelci chrání právo a jdou cestou slávy. To je heslo britských dělostřelců a také jednoho z dělostřeleckých veteránů druhé světové války ve Velké Británii pana plukovníka Jiřího Loudy z Olomouce.“ A na adresu dělostřelců dále dodal: „Přeji vám hodně úspěchů na všech dělostřeleckých trajektoriích, v palebných postaveních či na všech velitelských nebo technických postech, ať jste kdekoliv. A k tomu vám pomáhej Sancta Barbara!!!“ A právě na její počest kasárnami Dědice zazněly výstřely z historického děla.
Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA
Foto: Vladimír Bezděk
- Odbor profesní přípravy Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov disponuje Oddělením přípravy dělostřelectva, které se specializuje jak na přípravu příslušníků AČR zahrnující dělostřelecký průzkum, tak na přípravu zahrnující palebné systémy dělostřelectva
- V katalogu kurzů VeV-VA je 20 typů odborných, speciálních a specializačních kurzů dělostřeleckých odborností
- mezi nejnovější patří kurz Artillery Forward Observer (AFO), jehož absolvent musí být schopen aplikovat zásady vyžádání palby dělostřelectva dle mezinárodní normy STANAG, mít přehled o jednotlivých zbraňových systémech dělostřelectva používaných koaličními partnery na území nasazení v operaci a také musí znát zbraňové systémy používané lokální armádou podle místa nasazení
- 495x přečteno