Na dvě stovky nováčků musí potvrdit, že jsou pro armádu těmi pravými
Zatažená obloha a vytrvalý déšť. Počasí prvního říjnového dne jakoby předznamenávalo, že to tady rozhodně nebudou mít jednoduché. Podařilo se jim projít sítem náboru, ale teď je čeká náročný tříměsíční základní výcvik, který musí absolvovat u Velitelství výcviku – Vojenské akademie. Ten teprve rozhodne, kdo na službu v armádě skutečně má a kdo ne.
Nezbytné přijímací formality, vyvolávání jmen podle abecedy, rozdělení do jednotlivých čet, přesuny již jen ve skupinách, ubytování, vystrojování...Všem začíná nový vojenský režim, který řídí od samotného počátku rázné pokyny instruktorů, a to jak těch vyškovských, tak dalších, z útvarů a zařízení AČR, kteří se na celém výcviku rovněž podílí. Ti společně prověří nejen fyzické, psychické, ale i další předpoklady rekrutů pro poslání vojenského profesionála.
Mezi těmi, kteří o úspěšné absolvování výcviku a tedy i odstartování kariéry vojenského profesionála budou nyní usilovat, je i Lukáš Jandák, který by měl nastoupit jako střelec k 43. výsadkovému praporu v Chrudimi. Patří do kategorie těch, kterým by se tak splnil dětský sen, láká ho především možnost kariérového růstu. Jeho koníčkem je zápasení a jako bojovník má na svém kontě také celou řadu úspěchů, letos si odnesl stříbro z VC Slezska amatérské MMA (smíšená bojová umění) či vítězství z MMA Night Of Champions. Nemá tedy obavy, že by to nezvládl. Opodál stojí také jedna z deseti žen, vysoká blondýnka Marie Krhánková, která se zkušenostmi pro ženu opravdu nevšedního zaměstnání - řidička kamionu, by měla posílit rovněž řady 4. brigády rychlého nasazení a to konkrétně jako řidička 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci. Očekává, že práce v armádním prostředí nebude tak jednotvárná. Jsou tu i tací, kteří patří k rodinám s dlouholetou silnou vojenskou tradicí, jako je Radim Janáč, chystající se k protiletadlovému raketovému pluku a zajímavostí je rozhodně i přítomnost dvou budoucích vojenských kaplanů. Spolu s rekruty nastoupilo do kurzu základní přípravy také na třicet nových příslušníků Aktivní zálohy. Ty čeká kratší, šesti týdenní výcvik.
Tento nástupní termín je v letošním roce posledním. A jaké jsou plány do budoucna? „ Příští rok bychom do armády rádi přijali kolem 1 500 nových profesionálů, z toho 350 pro studium na Univerzitě obrany a Vojenském odboru FTVS UK Praha. V dalších letech by to mělo být číslo až kolem dvou tisíc,“ říká plukovnice Lenka Šmerdová, náčelnice Odboru doplňování personálu AČR Agentury Personalistiky AČR.
Zájem ze strany uchazečů o práci v armádě poslední dobou výrazně stoupl, týdně se registruje až kolem 200 lidí. A poptávka ze strany AČR je velká. „Vojenský personál nyní doplňují prakticky všechny útvary, přičemž největší zájem je o řidiče skupiny „C“, dále o specialisty, jako jsou například mechanici u leteckých útvarů, elektrospecialisté, technici, hasiči, kuchaři, ale i právníci a doktoři,“ doplňuje plukovnice Šmerdová.
Velkou výhodou je nyní také možnost elektronické registrace a to prostřednictvím speciálních náborových stránek http:// kariera.army.cz, kde najdou potencionální zájemci také všechny další potřebné informace. K tomu, že nábor ale není vůbec jednoduchou záležitostí, pak plukovnice Šmerdová vysvětluje: „Na jednoho přijatého oslovuje armáda až 16 potencionálních zájemců,, přičemž nejvíce jich je v průběhu výběru vyřazeno ze zdravotních důvodů, téměř 50%, dalších zhruba 13% skončí na fyzické zdatnosti a ještě se k nim přidá i pár těch, kteří v jeho průběhu ztratí zájem o nabízené místo.
A co láká uchazeče na službě v armádě? Především sociální zabezpečení, pravidelná mzda a samozřejmě další priority, které se liší vzhledem k věku uchazečů, takže pro ty mladší to může být i například dobrodružství, možnost vyjet do zahraniční mise apod..
Kurz základní přípravy pro nové příslušníky AČR
- Jedná se o tříměsíční základní kurz – počáteční etapu přípravy vojáka AČR, tedy bez rozdílu předurčení, v rámci kterého musí úspěšní absolventi splnit všechna kritéria postupových zkoušek, fázových testů a základních bojových dovedností plněných v jeho průběhu.
- Cílem základní přípravy je výuka a výcvik ve všech druzích vojenské přípravy, přičemž důraz je kladen především na zvládnutí činností potřebných k přežití na bojišti a plnění bojových úkolů, zvládnutí obsluhy a vedení účinné střelby z ručních zbraní (samopal a pistole) a dosažení fyzické zdatnosti a psychické odolnosti, nezbytné pro výkon služby příslušníka AČR.
- 1. 10. 2014 do kurzu základní přípravy u VeV-VA nastoupilo celkem 198 nových příslušníků AČR, z toho 10 žen.
Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA
Foto: Hana Jurčová, VeV-VA
- 841x přečteno