Ministr obrany navštívil centrum výcviku AČR
V pondělí 26. května přivítal velitel posádky a rovněž Velitelství výcviku – Vojenské akademie brigádní generál Ján Kožiak ministra obrany Martina Stropnického ve Vyškově.
Generál Kožiak ministra obrany v úvodu seznámil s historií této posádky od jejího vzniku v roce 1935 a především pak s úkoly Velitelství výcviku – Vojenské akademie: „Naším hlavním cílem je zabezpečit profesní přípravu vojenských profesionálů v hodnostech nižších důstojníků, praporčíků, poddůstojníků a mužstva k výkonu systemizovaných míst, tedy předávat odborné vědomosti, profesní dovednosti a návyky, formovat postoje vojenských profesionálů na počátku i v průběhu jejich vojenské kariéry,“ vysvětil generál Kožiak a doplnil, že se tak děje prostřednictvím kurzů základní přípravy, kurzů kariérových, odborných či specializačních, a to celoresortně. „To znamená, že v armádě není voják, který by Vyškovem ani jednou neprošel,“ upozornil.
Ministra Stropnického zajímaly také další jedinečné aktivity vyškovských, jako například výcvik a příprava jednotek před nasazením v zahraničí, tak i meziresortního charakteru, kam patří příprava diplomatů Ministerstva zahraničních věcí ČR, kurzy pro pracovníky médií a humanitárních organizací, až po vysoce prestižní mezinárodní aktivity, jako je příprava občanských zaměstnanců NATO před vysláním do prostoru operací či výcvik zahraničních armád ve výcvikových prostorech Armády ČR.
S konkrétními možnostmi přípravy v největším armádním centru výcviku s rozsáhlou mezinárodní působností se ministr seznámil v Centru simulačních a trenažérových technologií. To je výcvikovým zařízením rovněž s celoarmádní působností, dislokovaným ve dvou odborech a to v Brně a Vyškově.
„Jeho posláním je příprava vojenských profesionálů a zavádění nových trendů s využitím konstruktivní, virtuální a živé simulace,“ uvedl velitel centra podplukovník Ladislav Havelka s tím, že centrum má výcvikové schopnosti, které spočívají v simulaci bojových i nebojových operací, přípravy do misí, komplexního naplňování forem a metod přípravy velitelů a štábů, přípravy specialistů a schopnosti provádět výcvik stálých i nestálých prvků IZS. „Všechny simulační prvky v rámci odborů jsou propojeny jak datovou, tak komunikační sítí, což umožňuje výcvik plánovat a realizovat stavebnicově,“ doplnil Ladislav Havelka.
Rozvoj tohoto centra a jeho dobudování podle něj směřuje k dosažení cílových operačních schopností, tedy propojení simulačního centra s centry NATO. „Naše centrum pak bude schopno provádět například takzvaná distribuovaná cvičení pro velitele a štáby AČR a armád států Aliance do úrovně brigáda, provádět cvičení s počítačovou podporou s využitím polních míst velení velitelů a štábů (v reálném prostředí) či provádět přípravu velitelů a štábů v mezinárodním prostředí nezávisle na jejich mezinárodní dislokaci, tedy rozšíří možnosti výcviku včetně mezinárodního,“ sdělil.
V prostorech vyškovského odboru, kde se cvičí do stupně rota, si ministr prohlédl prostory řídícího štábu cvičení, jednotlivé typy simulátorů, osádek bojových vozidel sloužících k nácviku řidičských, taktických i střeleckých dovedností, přičemž sám si vyzkoušel simulátor bojového vozidla Pandur. Další z diskutovaných oblastí pak byly možnosti výcviku dělostřeleckých pozorovatelů a výcviku na zdejším unikátním potápěčském simulátoru.
„Slyšet o všem je jedna věc, ale vidět to v reálu je úplně něco jiného. A já jsem toho u vás dnes viděl, i přes poměrně krátkou dobu, skutečně hodně. Jsem za to rád,“ zhodnotil svou návštěvu ve Vyškově ministr obrany Martin Stropnický.
Velitelství výcviku – Vojenská akademie
- V letošním roce plánuje zabezpečit na 675 výcvikových a vzdělávacích aktivit v rámci přípravy resortního, ale i mimoresortního a mezinárodního personálu a to prostřednictvím specialistů odborností pozemních i vzdušných sil Institutu profesní přípravy, dále instruktorů Institutu přípravy do zahraničních operací a speciální přípravy a v neposlední řadě Centra dopravní výchovy.
- Své nezastupitelné místo zde plní také Institut rozvoje a doktrín, který zabezpečuje nejen zavádění efektivních metod, forem a prostředků do přípravy personálu a rozvoj doktrinální soustavy AČR na taktické (operační) úrovni, ale rovněž řídí efektivní využívání, modernizaci, rozvoj a provozuschopnost učební a výcvikové základny VeV – VA, vojenských výcvikových prostorů (VVP), simulačních a trenžérových technologií (STT) s působností do celé AČR.
- Mezi několika desítkami tisíc absolventů ročně je několik stovek cizinců.
- Mezi podřízené útvary VeV-VA patří Prapor zabezpečení Vyškov, Centrum simulačních a trenažérových technologií Brno a Střediska obsluh výcvikových zařízení Libavá, Hradiště, Boletice.
- 352x přečteno