MESSENGER 2 2012: Co nejlépe připravit na to, co je čeká v Afghánistánu
Úterý 6. listopadu, již jen poslední sekundy zbývají do 7 hodiny ranní. Pro mnohé z nás běžný začátek pracovní doby. Pro účastníky cvičení MESSENGER 2012 však dlouho očekávaný okamžik. Po zahajovacím nástupu bylo možné ještě spoustu věcí doladit, ale přichází 7 hodina ranní a oficiální STARTEX. Cvičení se tak rozjíždí na plné obrátky…
Řídící štáb, HICON (HIGHER CONTROL – řízení z vyššího stupně), Skupina rozehry, příslušníci imitačních skupin, ti všichni rozjeli velmi rychlý sled událostí a situací, které prověří připravenost jednotek 6. úkolového uskupení AČR ISAF k nasazení do prostoru plnění svých úkolů. Kromě řízení operačních úkolů, desítky incidentů, nepřetržitě dnem i nocí, to je nelehký úděl všech cvičících jednotek, tedy velení 6.ÚU, národního podpůrného prvku (NSE), 14. jednotky chemické a biologické ochrany a Odřadu odsunu PRT v průběhu tohoto týdne. Vše směřováno k nejdůležitějšímu cíli: Aby byli co nejlépe připraveni na to, co je v Afghánistánu může potkat. A nad zvládáním všech situací spočívá přísný zrak všudypřítomných členů rozhodčí služby, kteří nebyli pro tuto činnost vybráni náhodou. Jsou to příslušníci z celé AČR, kteří v kontingentech působili a mají tak potřebné a velmi cenné zkušenosti. Na každodenním vyhodnocení reakcí jednotek na rozehrané události, ale i plnění jejich dalších úkolů za přítomnosti velitelů všech cvičících jednotek se pak dále podílí neméně důležitá skupina rozboru a analýzy.
„Tady na tom cvičení musí dostat všechny jednotky zabrat, nemůžou prožít ani chvilku v klidu, musí to pro ně být větší zátěž než v Afghánistánu, to je hlavní cíl cvičení, pro které musí v maximální možné míře platit známé „těžce na cvičišti, lehce na bojišti“ slova nového velitele Společných sil brigádního generála Jána Gurníka, který osobně cvičení krátce po jeho zahájení navštívil. Kasárna Dědice coby základna KAIA a vojenský výcvikový prostor Březina rozdělen do afghánských distriktů přesně jako ve skutečnosti, stejně tak kilometráž konvojů, označení komunikací, tras, vše jako bychom byli opravdu v Afghánistánu. K tomu generál Gurník dodal: „Máte lepší podmínky než byli v Českém Krumlově, máte opravdu ideální prostředí pro takovouto přípravu.“ Velitel VeV-VA plukovník Kožiak v této souvislosti mimo jiné zmínil také velmi dobrou spolupráci s Univerzitou obrany Brno, když řekl: „díky poskytnutí jejího pracoviště, které zde v kasárnách má, může 14. jednotka chbo v rámci cvičení používat i laboratoř vybavenou tak, jak ji budou používat v Afghánistánu.
Velitelství výcviku – Vojenská akademie Vyškov řídí takovéto cvičení ve spolupráci s dalšími útvary a zařízeními AČR již podruhé, ale v porovnání s tím minulým role vyškovských stoupá. Zatímco v měsíci červnu na MESSENGER 2012 byli zastoupeni v jeho řízení 30% (Řídící štáb, HICON, rozbor a analýza, rozehra), tak na právě probíhajícím MESSENGER 2 2012 je to již 80%. „Na činnosti těchto složek se tak podílí 45 příslušníků AČR, z toho 36 přímo z VeV-VA. Jiné je ale zastoupení příslušníků v imitačních skupinách a rozhodčí službě, ty tvoří a vždy tvořit budou z velké části příslušníci napříč celou AČR, kteří mají čerstvé zkušenosti a poznatky z těchto zahraničních misí a mohou je tak zde velmi dobře zúročit. Jen tak lze docílit toho, abychom jednotky co nejlépe připravili na to co je v Afghánistánu čeká“ říká v závěru zástupce řídícího cvičení a zároveň zástupce velitele pro výcvik Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov plukovník Josef Medal.
Text: kpt. Monika Nováková
Foto: Hana Jurčová, VeV-VA
- 286x přečteno