Logisti se s tanky nadřeli
Dne 30. srpna se ve Vojenském výcvikovém prostoru Březina (VVP) u Vyškova v rámci odborné přípravy logistických odborností uskutečnil výcvik ve vyprošťování těžké techniky. Na dvacet vojenských profesionálů Roty logistiky (RLog) Praporu zabezpečení (PrZab) tak ukázalo, že je nemůže překvapit ani zapadnutý tank.
Podle slov velitele RLog kapitána Martina Bursy, který celé zaměstnání zorganizoval a řídil je právě takováto příprava nezbytná: „Součástí roty logistiky je mimo jiné i družstvo odsunu a vyprošťování a to se těmito věcmi primárně zabývá. Při zdokonalovacím výcviku našich ostatních specialistů logistiky ale jdeme dál. Máme na mysli nejenom jejich naprostou fundovanost vzhledem ke konkrétní funkci, ale rozhodně sledujeme i další cíl. Ten vychází současně z požadavků, kladených dnes na naše příslušníky i z aktuálních zkušeností z misí a operací. Proto se snažíme do výcviku začleňovat i prvky, jejichž zvládnutí a ovládání může mít především v misích v tom nejlepším slovy smyslu fatální následky a proto tyto prvky do výcviku zařazujeme pravidelně. Víte, často jsem slyšel slova jako – vy nejste žádní bojovníci a podobně, ale podívejte se na statistiky z Afghánistánu, kde dochází stále častěji k napadání konvojů logistiky. My chceme být – a já doufám, že i jsme profíci na sto procent.“
Na TPC – 1 si vojáci vyzkoušeli nejenom vyprošťování BVP-2 ze středního stupně uváznutí pomocí T-815 a AV-15, ale hlavně se jim z těžkého stupně uváznutí podařilo vyprostit tank T-72. „Vytáhnout dvaasedmdesátku, to není žádná legrace“, řekl starší řidič četař Aleš Roudenský, který zde vykonával funkci hlavního regulátora vyprošťování: „Samo sebou, že jsme použili vyprošťovací tank VT-72B, ale i tak má tato technologie jistá úskalí. Pochopitelně, že mám na mysli počasí ale nejdůležitější je dodržet bezpečnost. Možná byste nevěřil, ale i tažné lano, která jde přes kladky se může roztrhnout a třeba i přepůlit člověka. Nechci strašit, ale legrace to není. Navíc tady se nejednalo o ukázku, ale o reálnou situaci, kterou byli cvičící nuceni řešit a tak si to mohli i tak říkajíc, osahat.“
Po úspěšném vyproštění veškeré techniky proběhla pod taktovkou starších kuchařů četaře Petra Novotného a četaře Michala Piňose ukázka rozvinutí polní proviantní techniky, jmenovitě polní kuchyně, notoricky známé pod zkratkou POKA a ukázka přípravy stravy. Tentokrát byl na pořadu dne pravý vojenský guláš na oběd.
Jistě to nebylo jenom neobvyklým úspěchem kuchařů, že s tímto zaměstnáním byli nadmíru spokojeni i velitel PrZab podplukovník Pavol Országh a jeho zástupce major Radoslav Mareček.
TEXT: Pavel Kočvara
FOTO: prap. Petr Rychnovský
- 678x přečteno