Kurz přežití: opravdu drsný zážitek
Kurz určený pro novináře a humanitární pracovníky a také zdravotníky mířící do zahraničí je u konce. Do cíle dorazilo sice jen jedenáct z devatenácti účastníků, hrdinský výkon ale podali všichni.
Kurz speciální přípravy pro krizové situace, který pořádá odbor komunikace a propagace MO společně s Velitelstvím výcviku – Vojenskou akademií ve Vyškově, je rozdělen do dvou částí. Ta první se týká teoretické přípravy. Zde se účastníci seznámí se zdravovědou, naučí se dát první pomoc, zastavit krvácení a podobně.
„Už delší dobu uvažuji o spolupráci s projektem „Lékaři bez hranic“. Jelikož pracuji jako zdravotní sestra v Ústřední vojenské nemocnici, přišlo mi vhodné přihlásit se do tohoto kurzu. Až tady jsem zjistila, jak může být zahraniční mise nebezpečná a jak je náročný třeba výslech. Chvíli jsem ani nevěřila, že je vše jen jako. Opravdu jsem měla strach. Vojáci nám ukázali jak se chovat v krizové situaci a jak si zdánlivou maličkostí zachránit život,“ prozradila Klára Šenkýřová, účastnice Kurzu přežití.
Po zdravotnické přípravě následovaly psychologická a topografická příprava, které se budou hodit v praktické části výcviku. Instruktoři jsou zkušení vojáci, kteří sbírali znalosti v zahraničních misích, například v Bosně a Hercegovině, Kosovu nebo Iráku.
„Jsem tu hlavně proto, abych načerpal zkušenosti, které se mi mohou hodit při natáčení v krizových oblastech. Už jsem si jednou nepříjemnou zkušeností prošel a dnes chci být připravený. Strávil jsem několik hodin v pákistánském vězení jen proto, že jsem udělal chybu,“ prozradil účastník kurzu a novinář Jaroslav Petřík
Právě proto se účastníci dostali nejen pod nepřátelskou palbu, museli také vyprošťovat zraněného kolegu, podstoupit vyjednávání, výslech a také mučení. „Čeští vojáci jsou naprosto skvělí. Praktická část na mě velmi silně zapůsobila. Musím říct, že se jedná o velmi kvalitně připravený kurz a jsem rád, že jsem zde,“ dodal Petřík
Kurz přežití není pro každého
Vzhledem náročnosti kurzu musejí všichni zájemci projít náročnými fyzickými a psychologickými testy. Výsledky „přezkoušení“ následně vyhodnotí komise z ASC Dukla a až ta rozhodne, kdo za žadatelů se kurzu opravdu zúčastní.
„Lidé, kteří sem přijdou, prožijí velmi intenzivní týden. Absolvují velmi náročnou praktickou část, kdy odpadne nejvíc lidí. Letos jsme vyřazovali i dvě hodiny před koncem, a to hlavně ze zdravotních důvodů. I přesto musím říct, že každý ze cvičících tu nechal kus sebe. Doufám, že se jim nabyté zkušenosti jednou budou hodit,“ řekl závěrem praporčík Martin Janeček, vedoucí instruktorů Kurzu přežití.
Text a foto: Kateřina Lang
Zdroj: www.army.cz
- 948x přečteno