Jste připravení stát se policisty České republiky?
Zaznělo v pátek 3. října v aule Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově, a to již letos podruhé. Svůj nástupní kurz zde totiž opět absolvovali policejní nováčci.
Tomu, že jej absolvovali právě ve vojenském prostředí, odpovídá také ceremoniál. Velmi podobný nedávnému vyřazení absolventů kurzu základní přípravy pro armádní nováčky.
Aulou však zní: „Znáte hodnoty Policie České republiky?“ táže se nováčků před zraky významných hostů z řad policie a armády a také blízkých, plukovnice Jiřina Hofmanová, vedoucí oddělení vzdělávání Policejního prezidia a 48 nováčků ji jednohlasně odpovídá: „ano paní plukovnice…, profesionalita, všestrannost, odpovědnost, ohleduplnost, bezúhonnost.“
„Čtyřtýdenní intenzivní základní výcvik pro nově přijaté policisty je první ucelenou částí základní odborné přípravy, tedy je to studium pro splnění dalších odborných požadavků a získání zaměření v bezpečnostně právní činnosti,“ vysvětluje plukovnice Hofmanová, která nad tím ve Vyškově také dohlížela a k tomu, kdo se na něm zde podílí, dodala: „jsou to jak instruktoři služební přípravy oddělení vzdělávání Policejního prezidia ČR, tak instruktoři služební přípravy Útvaru pro ochranu ústavních činitelů, Ředitelství služby cizinecké policie a Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a také instruktoři základního výcviku Velitelství výcviku –Vojenské akademie.“ A právě směrem k instruktorů dodala, že si cení jejich vysoké profesionality, přísnosti, ale také spravedlivosti.
A co policejní nováčci museli ve Vyškově absolvovat?“ Výcvik začal rozvojem fyzické zdatnosti policistů, nácvikem pořadové přípravy a služební zdvořilosti a dále pokračoval intenzivním výcvikem v manipulaci se služební zbraní a střelivem, včetně splnění prověrkového střeleckého cvičení. Jeho součástí byla i celodenní bojová hra s prvky zrychleného časově omezeného přesunu, topografie, pátrání po hledané osobě, poskytování laické první pomoci těžce zraněným osobám, ale zařazeny byly i prvky ryze vojenské, jako je překonávání vybraných překážek na překážkové dráze NATO, či absolvování dráhy bojovníka včetně brodění vodou, přibližuje plukovnice Hofmanová.
O tom, že tato vzájemná spolupráce při výcviku policejních nováčků zatím Olomouckého a Moravskoslezského kraje, padá na úrodnou půdu, hovořil ve svém vystoupení k absolventům ředitel Krajského ředitelství Moravskoslezského kraje plukovník Tomáš Kužel, když zmínil: “Policie České republiky dle mého názoru asi nejvíce utrpěla zrušením základní vojenské služby. Vy jste ve vojenském prostředí absolvovali měsíc a musím konstatovat, že to co jsem dnes tady viděl, vaší pořadovost, vystupování, to mi doslova vzalo dech a slova…, na takové policisty jsem skutečně hrdý a práce vyškovských si tak opravdu velice vážím.“
Spolupráce vyškovských na výcviku policie je však mnohem širší a její přínos nedávno ocenil přímo policejní prezident Tomáš Tuhý, když udělil veliteli Velitelství výcviku – Vojenské akademie brigádnímu generálovi Jánu Kožiakovi vysoké policejní vyznamenání – Čestnou medaili Policie České republiky.
Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA
Foto: Hana Jurčová, CKIT VeV-VA
- 484x přečteno