Čtvrtý ročník Běžecké ligy AČR finišoval ve Vyškově

Běžecká liga AČR ve Vyškově

Opava, Jince, Sedlec-Vícenice, Žatec, Hranice, Bechyně, Lipník, Přáslavice a Vyškov. To jsou místa, kde se postupně odehrálo, v gesci Velitelství pozemních sil, devět kol letošního armádního běžeckého seriálu pro vojáky a vojákyně z povolání.

A že to zápolení nebylo zdaleka jednoduché, hovoří slova příslušníka oddělení výuky všeobecných předmětů Velitelství výcviku – Vojenské akademie nadporučíka Vladimíra Haumera, který se účastnil všech dosavadních čtyř ročníků novodobé Běžecké ligy a samozřejmě nechyběl ani na startu doma ve Vyškově: „Každý organizátor měl svou „perličku“ na trati. V Sedleci-Vícenicích jsme běhali přes „úly“ letadel, celkem jich letos bylo 11, v  Přáslavicích byl pro změnu cíl na hlubočské sjezdovce a v Bechyni to zas byly cílové schody k bechyňskému zámku. Pěkná lesní cesta byla v Žatci a nejdelší 11-ti km úsek byl v Opavě.“

„Délka tratí se pohybovala v jednotlivých kolech od 6 km do 11 km pro muže a 5 kilometrů pro ženy, přičemž za každé kolo sbírají závodníci soutěžící v pěti mužských a dvou ženských věkových kategorií body. Do celkových výsledků se pak každému započítává sedm nejlepších umístění“ přibližuje závod jeden ze spoluorganizátorů posledního kola nadporučík Radoslav Kala, tělovýchovný pracovník  Velitelství výcviku – Vojenské akademie. A k tomu vyškovskému ještě dodává: “Trasa závěrečného 9. kola vedla náročným terénem vojenského výcvikového prostoru Březina, přičemž pro muže byla v délce 7 km a pro ženy 5km a mám radost, že se jej zúčastnilo hned několik našich příslušníků, z nichž si řada z nich odnesla také cenné body. Kategorie žen 36 a více let nám dokonce přinesla vítězství, které vybojovala příslušnice Personálního oddělení nadrotmistryně Anna Slabá.“

Celkem se Běžecké ligy 2013 zúčastnilo 78 mužů a 13 žen a na závěr vzpomeňme její absolutní vítěze. V kategorii mužů do 21 let to byl svobodník Jaroslav Maitner z Přáslavic, v kategorii od 22-30 let zvítězil v konkurenci 21 závodníků desátník Miloš Kafka z Prahy, v nejsilněji obsazené kategorii 31- 40 let pak zvítězil v konkurenci 38 závodníků rotný Radim Perknovský z Olomouce, v kategorii 41-50 let nejvyšší stupínek obsadil mezi 15 závodníky četař Marek Štěpán z Lipníku nad Bečvou a v poslední mužské kategoii nad 51 let si prvenství odvezl plukovník Jaroslav Trojan z Prahy. V ženách pak v kategorii žen do 35 let zvítězila rotmistryně Martina Sochorová z Lipníku nad Bečvou a v kategorii nad 36 let desátnice Monika Matušová z Hranic.

A vyškovští, kterých se do Běžecké ligy zapojilo celkem sedm, zaznamenali v celkovém pořadí také velmi kvalitní výsledky. Za zmínku rozhodně stojí celkové 2. místo nadrotmistyně Anny Slabé v kategorii nad 36 let, 3. místo nadporučíka Vladimíra Haumera a 6. místo majora Petra Matušky v kategorii 41-50 let a 3. místo svobodníka Jiřího Soukupa (przab) v kategorii mužů nad 51 let.

Rozhovor s nadporučíkem Vladimírem Haumerem, celkové 3.místo v kategorii muži 41-50 let

Jak se díváte na Běžeckou ligu?

„Jsem rád, že se tato běžecká liga znovu v roce 2010 otevřela a doufám, že bude i v příštích letech pokračovat. Vždy se těším na další kolo, protože zde panuje kamarádská atmosféra mezi námi běžci. Samozřejmě jsou zde ti lepší, co závodí i mimo resort, ale my, co si to jdeme užít, nám to nevadí. Naším cílem je uběhnout tuto trať a mít dobrý pocit, že jsme něco udělali pro sebe a také reprezentovali náš útvar.

Co vás vedlo k účasti na takového aktivitě?

„Chtěl jsem zkusit něco nového a poznat vojenské běžce. Jsem sice biatlonista, ale neběhám takové dlouhé tratě a navíc si chvilku „odpočinu“ na střelnici a pak pokračuji v dalším okruhu. Proto jsem chtěl zkusit v rámci mého tréninku i tuto oblast armádních krosů. .

Jaké byly vaše největší úspěchy v Běžecké lize?

Po dva roky jsem se v kategorii mužů do 40 let držel kolem 6-8.místa. V minulém roce jsem přešel do kategorie muži M-4 (41-50 let) a tam se mi podařilo získat celkové třetí místo a to se mi letos podařilo obhájit. Mým nejlepším dílčím úspěchem byla letošní dvě druhá místa v Sedleci- Vícenicích a v Přáslavicích.

Co bylo pro vás nejtěžší v letošním ročníku?

Zatím nejhorší běžecké podmínky, aspoň pro mne, byly v Sedleci v červnu, a to pro tropické teploty, kdy byla pojezdová plocha pro vrtulníky rozpálena téměř na 40°C a teplota vzduchu sahala ke 30 °C. Z tohoto horkého sálajícího vzduchu se nejenom mě, ale i ostatním dostavoval pocit nevolnosti. I přes tyto „tropy“ však do cíle doběhli všichni.