CIOR: Jazyková akademie letos s účastí 19 států
Prezident Asociace záložních brigád major v záloze Arnošt Líbezný, plukovník Gérard Dréviile (Francie), plukovník Witse Gretchen (USA), zástupce velitele pro výcvik Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově plukovník Josef Medal. Co je pojí dohromady? Je to podíl na „CIOR (Conféderation interalliée des officiers de réserve /Mezispojenecká konfederace záložních důstojníků/) – jazyková akademie“, kterou společně zahájili v pondělí 16. července 2012 v reprezentačních prostorách auly kasáren Dědice.
„CIOR – jazyková akademie“ se v posádce Vyškov uskutečňuje již po několikáté a to jako další ze vzdělávacích aktivit vojáků v záloze. Účastní se jí na 50 posluchačů z 14 zemí světa (Arménie, Ázerbájdžán, Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Francie, Německo, Makedonie, Nizozemí, Rumunsko, Rusko, Španělsko, USA a Velká Británie) pod vedením více než desítky lektorů, mezi nimiž nechybí ani lektoři z Kanady, USA, Itálie, Francie či Švýcarska.
„Této velmi prestižní mezinárodní akce se letos účastní zástupci celkem 19 států NATO a PfP (Partnership for Peace /Partnerství pro mír/). Probíhá již tradičně pod záštitou ministra obrany České republiky a je organizována ve spolupráci s Asociací záložních brigád (AZB) a Velitelstvím výcviku – Vojenskou akademií Vyškov (VeV-VA)“ upřesňuje prezident AZB major v záloze Arnošt Líbezný a k jejímu obsahu dále dodává „v rámci dvoutýdenního kurzu ve Vyškově zvládnou vojáci základy velení, odbornou terminologii i speciální dovednosti například vyžádání zdravotní pomoci MEDEVAC nebo vyžádání palby do určeného sektoru. Tento kurz lze zakončit i oficiální zkouškou STANAG".
Text: kpt. Monika Nováková
Foto: Vladimír Bezděk
- 428x přečteno