Boj o elitní nášivku KOMANDO začal
V pátek v pravé poledne se sjeli vybraní vojáci k třítýdennímu elitnímu výcviku „Komando“. Už během nástupu ztratili identitu, jména i hodnosti. Jediné co jim zbylo na dlouhý čas, je číslo na helmě.
„Kurz Komando nevymyslel nějaký generál Opata, vznikl za druhé světové války v Anglii. Byl to kurz Komando, kde se cvičili výsadkáři a specialisti, kteří patřili k těm nejtvrdším vojákům na světě,“ řekl úvodem generál Opata.
„Není cílem ukázat vám že na to nemáte, cílem je abyste se něco nového naučili a dokázali si představit, co všechno můžete vydržet a kam až se lze dostat,“ dodal.
Přesun do jídelny na oběd měl lehce vánoční atmosféru. Na plastových táckách se servíroval řízek s bramborovým salátem. Bylo to na dlouhou dobu poslední jídlo, které si kurzanti snědli v klidu a u stolu.
Zde by se měl zobrazit obsah ve formátu Flash! Váš prohlížeč jej nemůže zobrazit, nebo není správně nastaven.
Už dnes v noci je čeká první zátěž, což vojáci zatím netuší…Instruktoři jsou připraveni nedopřát jim tři dny a tři noci ani chvilku odpočinku. „V půlnoci vyrazíme na výlet. Pochod s třicetikilovou zátěží měří dvacet kilometrů. Dohlížet na účastníky kurzu budou pouze zdravotníci na několika kontrolních zastávkách,“ prozradil jeden z instruktorů. Kolik jich doběhne až do cíle, uvidíme ráno,“ dodal.
Před samotným začátkem výcviku museli vojáci absolvovat přednášku o bezpečnosti a taky psychologickou poradnu. Řeč byla hlavně o zvládání stresových situací.
„Mluvili jsme hlavně o tom, co je během výcviku čeká. Je třeba se připravit na velkou zátěž a stres. Právě proto si každý vyrobil kartičku, na kterou napsal něco, co by ho mohlo v průběhu kurzu nakopnout. Může to být cokoli: heslo, jméno, nebo něco osobního, co jim pomůže až bude nejhůř," vysvětlila psycholožka poručice Terezie Tučková.
Kurz Komando není ryze mužskou záležitostí, účastní se ho i dvě ženy a to ze strakonické a vyškovské posádky. Oproti mužským protějškům nemají ale žádné výhody. Jí stejné jídlo, nosí stejnou zátěž a jedinou výjimkou je to, že smí dělat „dámské“ kliky.
Kam až povede odhodlání devětatřiceti vojáků v boji o cennou nášivku Komando se ukáže již během prvních tří, velmi náročných dní. Po této selekci se začne fyzický nápor pomalu snižovat a vojáci se začnou učit. „Má cenu investovat čas a prostředky až do těch lidí, kteří dokáží, že na to mají," dodal instruktor Cisár.
"Cílem výcviku a drilu je zjistit, kdo má na to velet. Během čtyř až pěti dní dokážeme otipovat, kdo na to má. Kdo je rozhodnutý dát do toho všechno, má šanci dokončit. Člověk musí být „srdcař“, řekl velitel kurzu Hynek Pavlačka.
Text: Kateřina Lang
Foto: Hana Jurčová
Video: zdroj www.army.cz
- 680x přečteno