94. výročí vzniku samostatného československého státu s účastí VeV-VA
U příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu ministr obrany Alexandr Vondra udělil v pátek 26. října 2012 nejvyšší resortní vyznamenání. V prostorách Vojenského historického ústavu byli oceněni příslušníci resortu obrany, váleční veteráni, bojovníci proti komunismu a další významné osobnosti.
Alexandr Vondra rozdal v předvečer státního svátku celkem 48 ocenění – 9 vyznamenání Zlaté lípy MO, 10 Křížů obrany státu MO a 29 Záslužných křížů MO I., II. a III. stupně. Slavnostnímu ceremoniálu přihlíželi vrcholní představitelé ministerstva obrany a také velení armády.
"Jsou mezi vámi vojáci i civilisté, ale všichni máte jedno společné – jste výjimeční lidé. Jak svými osobními kvalitami, tak profesionálností ve svém oboru," řekl v projevu Alexandr Vondra. Oceněné podle jeho slov spojuje touha po poznání a odvaha dosáhnout zdánlivě nemožného, mají charisma originality a jedinečnosti, jež vyzařuje i mimo hranice jejich profese. Ministr obrany vzpomněl ty, kteří bojovali na obou frontách druhé světové války i hrdiny boje proti komunismu. Současní vojáci pak podle něj šíří ve světě dobré jméno Armády České republiky a zakládají její nové tradice.
Vyznamenání Zlaté lípy převzala za výjimečné zásluhy o českou kulturu Meda Mládková, mecenáška umění a zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových. V americkém exilu společně se svým manželem, ekonomem Janem Viktorem Mládkem, shromáždili rozsáhlou sbírku umění. Po pádu komunistického režimu se vrátila do Čech, kde vybudovala Museum Kampa, v němž svou uměleckou sbírku umístila a věnovala ji Praze.
Stejné ocenění získal za výjimečné zásluhy o českou vědu Vladimír Beneš, vynikající český neurochirurg a přednosta Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty UK. Patří k významným kapacitám na poli neurochirurgie nejen v ČR, ale i v zahraničí. Zlatou lípu MO obdržela také kajakářka Štěpánka Hilgertová – za výjimečné výsledky na poli sportu.
Křížem obrany státu ministra obrany ČR, který je udělován zejména za bojové a vojenské činy či záchranu lidských životů, byl vyznamenán in memoriam například brigádní generál František Vejmelka, významná osobnost Pražského povstání v květnu 1945. Stejné ocenění z rukou Alexandra Vondry převzal podplukovník Karel Šerák, poslední žijící velitel tanku 1. československé tankové brigády v Sovětském svazu. Ze současných veteránů Kříž obrany státu MO převzal například rotmistr Milan Ježek. Několikanásobný účastník zahraniční operace byl v misi naposledy letos, kdy byl členem provinčního rekonstrukčního týmu v afghánském Lógaru. Kromě ochrany civilních expertů se účastnil operace se spojenci na podporu afghánské armády. Úkolem jednotky, jejíž byl součástí, bylo zajistit bezpečnost problémové oblasti v provincii.
"Nečekal jsem to. Jsem moc rád a vyznamenání si vážím o to víc, že jsem ho dostal spolu s takovými hrdiny jako je pan podplukovník Šerák," uvedl Milan Ježek, zástupce velitele průzkumné čety 42. mechanizovaného praporu.
Záslužným křížem ministra obrany ČR I. stupně byli z příslušníků Armády ČR oceněni velitel vzdušných sil brigádní generál Jiří Verner, plukovník gšt. Miroslav Hlaváč, velitel 4. brigády rychlého nasazení a v roce 2011 velitel 10. jednotky provinčního rekonstrukčního týmu v afghánském Lógaru. Dále pak plukovník gšt. Rudolf Honzák, zástupce velitele Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov a plukovník gšt. Jan Österreicher, velitel Nemocniční základny Hradec Králové.
Záslužným křížem ministra obrany ČR III. stupně byl také oceněn, a to záchranu lidského života rotmistr František Richweis, příslušník Odboru dopravní výchovy VeV-VA.
Text: Jiří Hokův, redakce army.cz
- 336x přečteno