Úsek základní přípravy cvičí dalších 72 nováčků
V pondělí 17. února 2020 byly u Velitelství výcviku-Vojenské akademie ve Vyškově zahájeny další dva kurzy základní přípravy.
Do prvního, šestitýdenního kurzu, nastoupilo celkem 58 příslušníků Aktivní zálohy (AZ) OS ČR a spolu s nimi také 4 účastníci dobrovolného vojenského cvičení (DVC). Do druhého, dvoutýdenního kurzu, pak nastoupilo 10 specialistů AZ určených pro Odbor biologické ochrany (OBO) Těchonín.
Oba kurzy jsou zaměřeny na zvládnutí základních vojenských povinností a získání znalostí a dovedností ze střelecké, zdravotní a taktické přípravy. Cílem výcviku je i zvyšování fyzické zdatnosti a psychické odolnosti vojáků.
Tématem Aktivní zálohy se právě v tento den zabývalo i Právo, které zveřejnilo následující informace: „Armáda letos plánuje začít nabírat aktivní záložáky ke 13 novým jednotkám. Vzniknou například nové jednotky u leteckých základen, Vojenské policie či u velitelství kybernetických sil. Celkem chce mít armáda v blízké budoucnosti k dispozici 60 jednotek aktivní zálohy, uvedl poradce náčelníka generálního štábu Ludvík Cimburek. Armáda klade na budování aktivní zálohy v posledních letech velký důraz. Počet jejích příslušníků se po letech stagnace zvyšuje. Od roku 2014 se z asi 1 200 příslušníků zvedl na současných téměř 3 300, čímž překročila plánovaný náborový cíl. Armáda původně chtěla mít celkem 5 000 záložníků, svůj cíl ale v Koncepci výstavby armády do roku 2030 zvedla na 10 tisíc. „Zájem o službu v aktivní záloze nás těší a samozřejmě budeme pracovat na tom, abychom tento zájem udrželi,“ sdělil Cimburek. Poznamenal, že 18 let dovrší každý rok něco přes 100 tisíc lidí. „Takže získat každý rok 600 nových záložáků je určitě reálné,“ dodal k naplnění armádních plánů. Podle něj vedení armády také počítá i s větším zapojením profesionálních vojáků, kterým končí závazek. „A to zejména na seniorní pozice ve štábech, na pozice specialistů a velitelů,“ dodal. Dnes má armáda k dispozici 14 pěších rot záložáků u krajských vojenských velitelství a 30 jednotek u bojových útvarů. (Právo, 17. 2. 2020, str. 4)
Jedním z těch, kteří právě nastoupili do kurzu základní přípravy pro nováčky AZ, je pracovník Odboru komunikace MO Petr Toman. Ten se podílí na projektu MO Příprava občanů k obraně státu (POKOS) a pokud zde uspěje, stane se novým příslušníkem aktivní zálohy, konkrétně nabíječem minometu jednotky AZ 41. mechanizovaného praporu Žatec. O své zážitky z cesty z ministerské kanceláře do terénu se s námi podělí v pravidelném týdenním seriálu „Dopisy z vojny“. K dispozici již máme 1. díl, který vznikl při jeho včerejším příjezdu do Vyškova, tedy jen pár hodin před tím, než kurz zahájil.
Dopisy z vojny – 1. díl
Ahoj Michalko,
tak je to tady. Už jen hodiny mě dělí od začátku výcviku. Jako při odjezdu se to ve mně točí. Těším se, až navlíknu maskáče, ale bude to makačka a myslím si, že asi větší, než přestěhovat všechny boty tvojí ségry do nového bytu. Jsem zvědavý i na lidi, co do toho jdou se mnou. Budeme chlapci a chlapi? A kolik bude ženských? Odkud jsou a co normálně dělají, když tady neblbnou?
Nejmladší tu asi nebudu, takže přezdívku o svém mládí už zřejmě neuslyším, škoda. Naposledy se koukám do zrcadla na svoje vlasy a přemýšlím, jak budu vypadat bez nich. Neboj, do svatby dorostou. A aspoň se díky krátkému sestřihu zbavím prvních šedivých vlasů a ušetřím za šampon.
Jsem zvědav i na naše instruktory, přece jen jít do toho s tím, že aniž bych překročil práh a oni už znají mé jméno... Jak se říká, dal ses na vojnu, tak bojuj. Aspoň konečně pochopím tohle přísloví. První týden počítám, že budeme hlavně na učebnách. Ze školy jsem dlouho, snad to do mě poleze. Kamarádi mě strašili zdejším vyhlášeným jídlem, uvidíme, jaké to bude, ale tak často jím ve školních jídelnách, asi nebude o moc jiné. Snad se daří i mému krátkému románu v aplikaci StoryMe Áčku, třebas až se vrátím, tak budu slavný autor.
No nic, jdu se seznámit se spolubojovníky. Snad dnes usnu.
Měj se krásně a opatruj se.
Tvůj Peťan
Text a foto: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA