Středočeská rota aktivní zálohy si jako první vyzkoušela výcvik na simulátorech CSTT
Záložníci ze Středočeského kraje jsou první mezi aktivními zálohami, kteří si vyzkoušeli výcvik na speciálních vojenských trenažérech v Brně a Vyškově. Cvičení, při němž byly simulovány situace a úkoly, které by příslušníci AZ plnili i ve skutečnosti, se setkalo s velkým ohlasem.
„Bylo to perfektní. Měli jsme nasimulovanou řadu situací včetně přesunů techniky a střežení objektů důležitých pro obranu státu a museli jsme na ně reagovat. Mohli jsme si vyzkoušet různě – i špatně – reagovat, aniž jsme způsobili škodu. To bychom si v reálu samozřejmě nemohli dovolit," říká velitel roty major Robert Speychal.
V Brně, u Centra simulačních a trenažérových technologií CSTT, vojáci AZ Krajského vojenského velitelství Praha – Středočeský kraj cvičili pod námětem, který znali už ze cvičení Hradba 2018. „Rota a štáb KVV procvičovaly plánovací a rozhodovací proces, vojáci pak přesun na dlouhou vzdálenost, převzetí vybraných objektů důležitých pro obranu státu a jejich následnou ochranu a obranu v rámci celého spektra simulovaných situací," prozradil ředitel KVV Praha plukovník Roman Tkačík.
Ve Vyškově, kde mají k dispozici trenažéry zbraní a techniky, aktivní záložníci trénovali efektivní palbu z ručních zbraní a přesuny techniky v kolonách včetně řešení krizových situací v podobě vojenských i nevojenských incidentů.
Záložníkům s výcvikem na počítačích pomáhali v Brně vojáci 7. mechanizované brigády a 53. pluku průzkumu a elektronického boje. I pro ně byl výcvik přínosem – ačkoliv zde byli netradičně pouze v rolích obsluhy trenažérů a nikoliv cvičících: „Spolupráce s vojáky v aktivní záloze je na velmi dobré úrovni a je v podstatě srovnatelná s profesionálními vojáky Armády ČR," řekl desátník Patrik Holčík ze 7. mechanizované brigády.
Velitel CSTT v Brně podplukovník Jiří Simmer si rozšiřující spolupráci s aktivní zálohou pochvaluje: „Jednotlivá velitelství už v současnosti využívají pro taktický výcvik svých jednotek odbor simulačních a trenažérových technologií ve Vyškově, zejména simulátory vozidel Pandur, BVP-2, T-72M4CZ a simulátory vozidel ostatních typů techniky. Výcvik v Brně, který nyní absolvovali Středočeši a ostatní už projevili zájem, je kvalitativně postaven na vyšší úroveň výcviku zejména v oblasti plánování činnosti, zpracování bojové dokumentace a nácviku systému velení a řízení v rámci pěších rot."
Autor: praporčík Michal Hubálek, ww.army.cz