SAHEL 2 prověřil další kontingent do Mali
Certifikace 2. úkolového uskupení (ÚU) AČR MALI proběhla v tomto týdnu ve vojenském výcvikovém prostoru (VVP) Březina poblíž Vyškova. Vojáky, kteří již brzy vyrazí do Afriky, prověřilo několik desítek specialistů, nejen z Velitelství výcviku-Vojenské akademie ve Vyškově. Vše proběhlo tak, aby byly procvičované scénáře a incidenty maximálně realistické.
Certifikací vrcholila několikaměsíční úsilí přípravy nové jednotky do Mali. Téměř čtyřdenní nepřetržitý výcvik tak prověřil při celkovém počtu několika desítek incidentů, jak se vojáci pod vedením velitelů na své půlroční působení ve vzdálené Africe nachystali. Do cvičení se zapojil nejen řídící štáb a skupiny imitace a rozehry z Vyškova, ale také rozhodčí služba, sestavená z vojáků, kteří již misí v Mali prošli. Malijskou armádu představovala rota Aktivních záloh z Plzně, která díky cvičení také prošla zajímavým výcvikem, přičemž ve skupině imitace působili další záložníci z Českých Budějovic.
Ve VVP Březina byly vytvořeny dvě pomyslné základny Bamako a Koulikoro, kde přeberou další čeští vojáci štafetu od svých předchůdců v měsíci listopadu. Základem činnosti je ochrana základen a osob, tedy tzv. force protection. To probíhá ať už v rámci strážní služby na bráně nebo věžích, či v rámci QRF (Quick Reaction Forces – síly rychlé reakce). Dále se nacvičovalo CMATT (Combined Mobile Advisory and Training Team) – zjednodušeně řečeno: několikadenní odloučené působení týmu cvičícího malijskou armádu, který potřebuje také patřičné zázemí a ochranu.
Do výcviku se zapojily i Vzdušné síly AČR, konkrétně kbelská 24. základna dopravního letectva s vrtulníkem Sokol. Díky němu si jednotky vyzkoušely vzdušné přesuny, MEDEVAC (odsun zraněných), poruchu vrtulníku spojenou s unikáním a opětovným vyzvednutím odloučených osob („Personal Recovery“).
- 2. ÚU AČR Mali tvoří vojáci 72. mechanizovaného praporu Přáslavice.
- Řídící štáb byl složen z příslušníků Velitelství výcviku-Vojenské akademie Vyškov, Velitelství Pozemních sil AČR, 7. mechanizované brigády Hranice, 4. brigády rychlého nasazení Žatec, 15. ženijního pluku Bechyně, 103. centra Cimic/Psyops Olomouc, 102. průzkumného praporu Prostějov a vojáků Aktivní zálohy Krajských vojenských velitelství (KVV) Plzeň a České Budějovice.
- Cvičení se účastnilo přes 200 osob a 50 kusů techniky.
Autor: kapitán Marek Maxim Švancara, tiskový a informační důstojník 2.ÚU AČR MALI,
kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA