Jeho posláním je příprava personálu letecké radionavigační služby. Teď je velitelem týmu, který se stará o zcela jiný personál

Jeho posláním je příprava personálu letecké radionavigační služby. Teď je velitelem týmu, který se stará o zcela jiný personál

Druhá nasazená skupina vojenských profesionálů pomáhá v léčebně dlouhodobě nemocných v Mariánských Lázních již desátý den. Jejich velitelem je nadporučík Antonín Krajíček, příslušník Odboru profesní přípravy Velitelství výcviku-Vojenské akademie a kromě svého zástupce a řidiče má v týmu studenty Univerzity obrany.

Do mariánskolázeňské nemocnice dojíždí vojáci na tři směny (07-13 hodin, 13-19 hodin a 19-07 hodin), přičemž dopolední i odpolední směnu tvoří 5 lidí a noční pak 2. Ta se střídá obden, protože trvá 12 hodin. A co nasazení v této neobvyklé operaci zvané „Asistence“ pro vojáky obnáší? O tom se s námi podělil v rozhovoru právě nadporučík Krajíček, který hned v úvodu upřesňuje, že v nemocnici jsou dvě patra, kdy na prvním je infekční část s výskytem pozitivních pacientů na covid a na druhém pak neinfekční pacienti. „Sloužíme na obou, v prvním patře ve třech a na druhém ve dvou v ranní i odpolední směně. Vzhledem k zaužívaným pracím chodíme vždy do stejné směny, takže někdo točí jenom ranní směnu na prvním patře, jiný zase ranní směnu na druhém atd.“

Jak taková směna v nemocnici pro vojáky tedy vypadá?

„Po vstupu do nemocnice jdeme nejprve do tzv. ‚čisté‘ místnosti, kde se odehrává dezinfekce bot, rukou a převlékání do ochranného oděvu, přičemž postup oblékání je zdlouhavý a komplikovaný, ochranné pomůcky se oblékají ve stanoveném pořadí a mezitím probíhá dezinfekce rukou. Pod oblek používáme převážně tenké termo prádlo a tenisky. Lepící páskou je nutné ještě zalepit i veškeré švy. Ti, kteří slouží ve směně na infekčním patře, jsou mimo celotělového obleku navíc vybaveni dvojím párem rukavic a plynovou maskou obdobnou té vojenské, jejíž součástí je filtr třídy ffp3. Do neinfekčního patra si nasazujeme roušku ffp2, přes to ústenku a ještě štít. Proces oblékání celé směny tak trvá přibližně 20 minut, někdy i déle. Teprve poté začínáme vykonávat stanovené práce. Po směně se provádí svlékání oděvu, ale v jiné místnosti. Nejprve se od hlavy až po podrážky postříkáme dezinfekcí a teprve poté následuje komplikovaný postup svlékání za dodržení stanoveného postupu a průběžného dezinfikování. Tato procedura zabere opět kolem 20 minut a teprve poté se můžeme přesunout do ‚čisté místnosti‘, kde se oblékáme zpět do maskáčů. Jakmile jsme všichni převlečení, odcházíme z nemocnice k našemu autu na parkoviště, kde ještě probíhá další desinfekce celého povrchu těla a výměna roušky. Odjíždíme na penzion, kde jsme ubytováni a máme jídlo. V obleku je při pracovním nasazení značné teplo a tak přijíždíme upocení a kromě sprchy se těšíme i na další základní potřeby. Ve směně si totiž oblek včetně ochranné masky nesmíte sundat, ani se nijak částečně vysvléknout, což znamená, že nechodíte na záchod, nejíte, nepijete. Jedinou výjimkou je dvanáctka, tam se v polovině dělá malá přestávka. Směna se při ni standardně svlékne, má možnost navštívit toaletu a dát si pauzu v ‚čisté místnosti‘. Poté se na druhou půlku noci opět stanoveným způsobem obléknou.

S čím v nemocnici pomáháte?

„Vykonáváme takové práce, jako jsou umývání a dezinfekce pokojů a chodby, dezinfekce vypínačů, vodovodních baterií, kliky u dveří, stolky u postele, roznos jídla na pokoje, odnos použitého nádobí, umývání nádobí a úklid, příprava a roznos čaje pacientům, dopomoc při vyklízení pokojů, převlékání ložního prádla, dezinfekce postelí, dopomoc s polohováním pacientů, dopomoc při chůzi pacientů, vynášení odpadu či měření teploty.“

V týmu je 13 studentů Univerzity obrany, včetně dvou studentek, jak to všechno zvládají?

„Pro nasazení vyčlenila Univerzita obrany studenty 1. ročníku a musím říct, že přistupují ke všemu maximálně zodpovědně. Dodržují nastavená pravidla, dělají vše, co se jim řekne. Ve volném čase dokonce ještě pracují na úkolech do školy, které jim zadali jejich vyučující.

Tato jednotka by měla plnit úkoly v LDN do neděle 24. května.


Text: kapitánka Monika Nováková ve spolupráci s nadporučíkem Antonínem Krajíčkem

Foto: nadporučík Antonín Krajíček, Odbor profesní přípravy VeV-VA


COVID-19 v Česku: počet nakažených v M. Lázních klesá

18.5.2020, TV Nova, str. 3, 17:00 Odpolední Televizní noviny

Veronika PETRUCHOVÁ, moderátorka

V mariánskolázeňské nemocnici se z nákazy koronavirem vyléčilo už 16 pacientů. Aktuálně v tomto zdravotnickém zařízení, které převážně slouží jako léčebna pro dlouhodobě nemocné, zůstává 30 pozitivních případů. Potvrdil to starosta města. Podrobnosti přidává František Nyklas.

František NYKLAS, redaktor

Pokles počtu nemocných potvrdily testy, které do mariánskolázeňské nemocnice dorazily dnes ráno. Vedení města nemá sice ještě oficiální informace o počtu uzdravených, od hygieniků ale příznivou zprávu potvrdila nemocnice. Pokles nakažených klesl podle slov starosty za poslední týden o polovinu. Na konci dubna vyjeli na pomoc tehdy nejzasaženějšímu zdravotnickému zařízení v Karlovarském kraji vojáci. Řada zdravotníků byla také kromě pacientů nemocná, další byli v karanténě. Vojáci dezinfikovali prostory, pomáhali pacientům, uskladňovali zdravotnický materiál.

Martin KALINA, starosta města Mariánské Lázně /Piráti/

Předpokládám, že ke konci tohoto týdne bude odjíždět ještě armáda. Je to samozřejmě zatím otázka, otázka do pranice. V průběhu tohoto týdne by se měl v Mariánských Lázních zastavit přímo pan ministr Metnar.

František NYKLAS, redaktor

Ministr obrany tak bude jednat o případném stažení vojáků s hejtmanem Karlovarského kraje. Ze zdravotnického zařízení už odjely další posily, zdravotní sestry z Teplic. Celkově klesá i počet nemocných v Mariánských Lázních. Z celkového počtu 83 pozitivních případů se ve městě uzdravilo ke včerejšímu dni 37 lidí.

 

Vydal/a: 
Monika Nováková (20. Květen 2020)