Do základního výcviku nastoupili záložníci a dobrovolníci

Zahájili jsme základní přípravu záložníků a dobrovolníků

V pondělí 18. května byl u Velitelství výcviku-Vojenské akademie zahájen další kurz základní přípravy. Tentokrát pro nové příslušníky Aktivní zálohy OS CŘ a účastníky dobrovolného vojenského cvičení. Dorazilo sem celkem 62 nováčků, 55 záložníků a 7 dobrovolníků.

Kvůli nebezpečí šíření koronaviru i jejich příprava proběhne za mimořádných opatření. Přestože dochází k postupnému rozvolňování některých opatření vlády, Vyškovští zůstávají obezřetní. „Kurz se tak uskuteční, stejně jako předešlý, v nepřetržitém režimu, tedy šest dní a jeden den odpočinek, bez možnosti opustit kasárna,“ vysvětluje velitel kurzu nadpraporčík Pavel Konvalinka a dodává: „Také jeho organizace zůstává obdobná, což znamená v menších skupinách, za dodržení zvýšených hygienických opatření, včetně sledování zdravotního stavu a používání ochranných pomůcek.“ Podle jeho slov se také osvědčilo stravování a ubytování separátně na internátech, včetně přidělených instruktorů jednotek. Délka přípravy je ponechána, tedy 20 výcvikových dní. Pro ty, co si zvolili možnost si ji rozdělit na 2 části, pak 10 výcvikových dní.

Příjem běžel od 09.00 hodin ráno. Měřila se teplota, kontroloval zdravotní stav, fasovaly roušky a ochranné rukavice. Každý z nováčků pak musel také stvrdit podpisem prohlášení, že nebyl v kontaktu s rizikovými osobami ani v žádné rizikové oblasti nepobýval. Z těch, co přišli mezi prvními, byla sestavena také první skupina. A sestava je to vskutku zajímává. Jsou tam muži, 3 ženy, lidé různého věkového rozdílu, vzdělání, jsou tam záložníci i dobrovolníci. Celkem 18 lidí z různých koutů naší země, kteří se doposud neznali a asi by se nikdy nepotkali, kdyby je nepojila láska k armádě či zvědavost si to armádní prostředí a výcvik vyzkoušet. Nyní budou trávit čas společně řadu dní jako spolubojovníci. Mezi záložníky je tak například 55letá Zlata Josefíková, kterou zcela netradičně na „vojnu“ doprovázela dcera a vnuk, dále 37letý ředitel Academia film Olomouc Jakub Ráliš, který působí rovněž jako lektor Univerzity Palackého v Olomouci, ale i 22letý dřevorubec Daniel Dohnal. Mezi čtyřmi dobrovolníky v této skupině je pak strojník či soustružník.

Hned v prvních hodinách zažili rychlý spád událostí. Absolvovali příjmové kolečko se zmíněnými nezvyklými procedurami, fasování první studené stravy a dalších potřebných věcí, ubytování, zdravotní prohlídky na posádkové ošetřovně, výstrojní sklad a než se nadáli, byli v „zeleném“. Asi nejméně příjemnou částí bylo pro nováčky testování na covid-19 odběrovým týmem Zdravotnické služby AČR, ale to má svůj smysl a ne malý. „Díky rychlým výsledkům budeme vědět, na čem jsme a ušetříme čas vyčleněný pro karanténu, který tak budeme moci věnovat od samotného počátku výcviku na plno,“ kvituje nadpraporčík Konvalinka s tím, že výsledky by měly být známy do dvou dnů.

Mají za sebou první vojenské pokyny velitelů a instruktorů, povely, spousty informací. A čekají je další a další. Spousta teorie, spousta praxe, spousta fyzické i psychické náročnosti. Většina se však těší právě na to, že do života získá řadu nových poznatků, zkušeností. Každý má svá očekávání. Pro záložníci Zlatu, coby dřívější zaměstnankyni České zbrojovky a později plavčici, to je splnění celoživotního snu, kterému jí v mládí bránil nesouhlas maminky. „Věk je jen číslo, přehodnocuji svůj život, takže jdu do toho,“ říká s úsměvem sportovně založená Zlata. Jakub chce zkusit zvládnout změnu v osobním i profesním životě. To znamená, mimo jiné, fungovat nějakou dobu v roli podřízeného a bez rodinného denního koloběhu. Hlavně to druhé však bude těžké. „Mám dvě malé děti, tříleté a miminko, problémem tedy může být to, že se žena doma musí postarat sama o děti, babičky máme daleko, přesto jsme se do toho rozhodli oba jít a zkusíme svou roli oba zvládnout,“ říká v závěru odhodlaně Jakub.


Text a foto: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA

 

Vydal/a: 
Monika Nováková (19. Květen 2020)