Diplomaté si vyzkoušeli cvičnou misi. Svoji práci musí zvládnout i ve válečných konfliktech
Ve dnech 10. – 17. května 2024 proběhl u Velitelství výcviku-Vojenské akademie ve Vyškově další z kurzů pro krizové situace. Tentokrát ten, který je organizován pro diplomaty.
Koordinací přípravy a vlastního provedení tohoto kurzu byl pověřen náčelník Úseku mezinárodní a mezirezortní přípravy do zahraničních operací major Radim Brloh, který uvádí, že do něj Ministerstvo zahraničních věcí vyslalo 12 diplomatů.
Ti prošli náročným výcvikem, který se odehrával v přilehlém Vojenském výcvikové prostoru Březina. Tam se totiž jeho účastníci přesunuli z kasáren hned po výdeji výcvikového materiálu a ústroje. Jejich hlavní základnou se staly prostory Dělostřelecké střelnice Kotáry.
Celá příprava se odehrávala v modu cvičné mise. A co vše se museli naučit, aby ji zvládli? „Je to opravdu velká škála jak teorie, tak praxe, nezbytné pro pohyb v krizových podmínkách,“ vysvětluje major Brloh a přibližuje konkrétní aktivity, které jsou zahrnuty v plánu této speciální přípravy: Úvod do vojenství, vyjednávání, výslechy, Force protection (prostředky ochrany jednotlivce, pravidla chování na vojenské základně), spojovací, zdravotnická, topografická příprava, psychologie práce ve skupině, nácviky lanových technik, minové a IED (imrpovizované výbušné zařízení) nebezpečí, nácviky napadení základny – zaujetí krytu, jednání a vyjednávání v podmínkách cizího prostředí, krizový management, základy přežití, včetně přenocování, nácvik pohybu v prostoru zasaženém požárem, nácviky evakuace základny, první pomoci, reakce na minové nebezpečí (minové pole), reakce při nálezu nevybuchlé munice, reakce na nástřel, radiokomunikace, navigace, psychologie zajetí, nácviky činnosti na kontrolních stanovištích (Check point), vyjednávání s místní autoritou a nevládní organizací, vyjednávání s ozbrojenci (legální i nelegální check point), nácvik činnosti na dělostřelecký přepad, nácvik opuštění minového pole, nácvik vyjednávání ve vesnici, reakce na nástřel a IED, zajetí, věznění…
V závěru major Brloh velmi ocenil práci svého kolegy praporčíka Ryšavého, který nejen učil a prováděl speciální instruktáže, ale i řídil průběh praktické části v terénu a rovněž dodal, že vzhledem k tematice se na kurzu podílí také příslušníci PČR a Psychologické služby AČR Agentury vojenského zdravotnictví.
Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA
Foto: Vladimír Bezděk CKIT VeV-VA