Nejlepší řidič AČR slouží v Přáslavicích

Nejlepší řidič AČR slouží v Přáslavicích

Celoarmádní profesní soutěž o nejlepšího řidiče uspořádalo vyškovské Centrum dopravní výchovy již podruhé. Titul pro rok 2015 míří k tankistům. V soutěži, která se konala v minulém týdnu v posádce Vyškov a přilehlém vojenském výcvikovém prostoru Březina, své umění předvedla téměř šedesátka celoarmádních řidičů v celkem šesti soutěžních kategoriích.

„Oproti loňskému roku jsme tuto soutěž obohatili také o bojová vozidla, takže kromě kategorií zabezpečovacích vozidel, kterými byly Land Rover, UAZ 469, Tatra 810 a Tatra 815, se poprvé soutěžilo také s obrněnými bojovými vozidly Pandur II a BVP 2,“ vysvětluje náčelník Centra dopravní výchovy vyškovské akademie podplukovník Radoslav Mareček.

Soutěžící změřili své síly v teoretických i praktických znalostech a dovednostech, nezbytných pro vojenského řidiče jako je zvládání vozidla v omezených prostorech, podélné parkování, jízda terénem, slalom, zajištění vozidla na podvalníku, údržba, poskytování první pomoci či řízení v ochranné masce OM-90. Samozřejmou součástí byl také test z pravidel provozu na pozemních komunikacích, znalosti konstrukce a TTD vojenských vozidel.

„Odlišení mezi kategoriemi spočívalo pouze v rozměrech a typech překážek, a to vzhledem ke konstrukčním možnostem a rozměrům jednotlivých vozidel,“ doplňuje podplukovník Mareček, který byl potěšen faktem, že svá vozidla nejlépe zvládali právě řidiči těch největších a nejtěžších, tedy obrněných bojových vozidel.

Mezi soutěžícími nechyběl i loňský vítěz četař Lukáš Bělonohý z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec, který byť letos ve své kategorii Land Rover obsadil pěkné třetí místo, na obhajobu titulu Nejlepšího řidiče AČR to bohužel nestačilo. O ten totiž bojují jen vítězové jednotlivých kategorií, a to v tzv. Superfinále, společné disciplíně, kdy její účastníci do poslední chvíle netuší, co je čeká. V závěru soutěže se tak přímo nástupiště kasáren Dědice proměnilo v jakousi vytýčenou dráhu s celou řadou různých překážek a na scéně se objevilo, co asi nikdo nečekal. Kolo. „Cyklista je zákonem o provozu na pozemních komunikacích definován také jako řidič a tak jsme pro finalisty připravili překážkovou dráhu z krajské soutěže cyklistů II. stupně ZŠ. Řidiči motorových vozidel mají v každodenním silničním provozu tendenci cyklisty často přehlížet a nerespektovat, a proto jsem chtěl finalistům soutěže umožnit zažít jejich pocity. Věřím, že to bude poučné a přispěje to k větší vzájemné ohleduplnosti a respektu,“ vysvětlil podplukovník Mareček volbu velmi zajímavé, a jak se ukázalo pro statné vojáky celkem velmi náročné závěrečné disciplíny.

Naprosto bravurně si s ní však poradil četař Roman Ferfecký ze 73. tankového praporu Přáslavice, vítěz kategorie UAZ 469, který si zcela zaslouženě odvezl také titul nejvyšší: Nejlepší řidič AČR 2015 a také putovní pohár náčelníka Generálního štábu AČR, pod jehož záštitou se soutěž koná. A pocity vítěze? „Soutěže jsem se účastnil poprvé a to díky postupu mezi nejlepšími řidiči z kvalifikační soutěže u 7. mechanizované brigády Hranice,“ přičemž podle něj bylo asi nejdůležitější sžít se se soutěžní technikou. „Každé auto je jiné, jinak reaguje, ale techniku jsme si losovali, takže všichni zde měli stejné podmínky,“ vysvětluje záludnosti soutěže četař Ferfecký a dodává, že ani poslední disciplína ho nezastihla nepřipraveného, protože v mládí se kolu věnoval závodně.

I v celkovém pořadí druhému rotnému Michalu Polákovi se podařilo hned při prvním startu vítězstvím v kategorii probojovat až do finále, přestože náročné couvání slalomem bylo v jeho řidičské kariéře s Tatrou 810 naprostou premiérou a stříbrný pohár tedy zamířil k 13. dělostřeleckému pluku Jince. A zabodovali také modří, když bronzový pohár vybojoval rotný Jiří Soldán z 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec-Vícenice u Náměště nad Oslavou, vítěz kategorie Land Rover, který se soutěže účastnil již podruhé. „V loňském roce jsem měl velké ambice, ale z bojů mě vyřadily poměrně vysoké penalizace, které jsem nasbíral hned v prvních disciplínách a lépe než na šesté místo jsem to pak už nedotáhl, takže letošní umístění beru jako velký úspěch,“ neskrýval radost z výkonu a umístění rotný Jiří Soldán.

A plány vyškovských do dalších let? „Vojenský řidič je nejpočetnější odborností naší armády a my bychom rádi z této profesní soutěže vytvořili silnou tradici založenou na cti a hrdosti na svou odbornost. Našim cílem je také zatraktivnit přípravu řidičů podpořením přirozené lidské vlastnosti – soutěživosti a umožnit soutěžícím poměřit své řidičské schopnosti v celoarmádním měřítku,“ vysvětluje podplukovník Mareček, podle kterého se do budoucna uvažuje také o tom, že by vítězové soutěže převzali nejen ocenění v podobě pohárů a diplomů, ale také v podobě získání velmi cenných vojenských třídností, kdy vítěz by obdržel odznak Řidiče II. třídy a druhý a třetí v celkovém pořadí Řidiče III. třídy, což by dle jeho názoru motivaci soutěžících posunulo ještě výš.


Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV – VA
Foto: Hana Jurčová, VeV – VA

Vydal/a: 
Návštěvník (5. Říjen 2015)