Další cenná zkušenost: Výcvik v extrémních horských podmínkách Gruzie
Intermediate Mountain Traning Summer Course organizovaný Sachkhere Mountain Schoole probíhal od 10. července do 6. srpna v Gruzii, a to za účasti pěti příslušníků Velitelství výcviku-Vojenské akademie.
S vybavením a oblečením určeným pro výcvik ve vysokohorských podmínkách přímo od gruzínské armády prošli tímto měsíčním výcvikem dva instruktoři Úseku přípravy KOMANDO, dva instruktoři Úseku záchranné a výsadkové přípravy (SAR) a jeden instruktor Úseku základní přípravy. A byť mají za sebou již řadu velmi náročných kurzů, tohle byla zcela nová zkušenost. A rozhodně ne jednoduchá. Bylo totiž zapotřebí prokázat celou řadu dovedností pro nás v netypické vysoké nadmořské výšce.
První týden se nesl ve znamení výcviku ve střelbě v horských podmínkách. Ten obsahoval střelbu v nadmořské výšce nad 2000 metrů, a to v různých situacích, dále střelbu z nižších poloh na cíle, které jsou výše a naopak střelbu do nižších poloh či střelbu přes údolí.
Druhy týden pak byl zaměřen na lezecké techniky a činnost jednotky ve vysokohorském terénu, což představovalo záchranu z ledovcových puklin, tvorbu feraty a lezení na cvičné stěně i skále. Třetí týden se náš pětičlenný tým společně s vojáky Ukrajiny a Gruzie pod vedením gruzínských instruktorů vydal na Horu Kazbek 5054 metrů, která se nachází v pohoří Velký Kavkaz. „Zde jsme provedli výstup s kompletním materiálem do výšky 4000 metrů a v těchto podmínkách jsme nacvičovali práci na ledovci a prakticky jsme zkoušeli techniky, které jsme nacvičili v předchozích fázích výcviku,“ objasňuje náročnost jeden z účastníků, praporčík Pavel Vystrčil, příslušník Úseku přípravy Komando a doplňuje, že jít výše nebylo předmětem kurzu a povětrnostní podmínky to neumožňovaly.
V posledním týdnu pak proběhla řada přezkoušení pro zdárné splnění kurzu. To se skládalo z několika praktických testů, zaměřených na lanové techniky, lezení, ale také pochodu se zátěží na čas v náročném kopcovitém terénu.
„Bylo to náročné. Hlavně příznaky a následky výškové nemoci. To bylo něco nového. A ještě tahat ten těžký bágl v té výšce… S každým to zamávalo,“ hodnotí praporčík Vystrčil, který ještě doplňuje, že nejhorší byl paradoxně sestup dolů. „To se šlo za jeden den přes 2000 výškových metrů dolů a to bylo znát hodně, navíc jsme právě při sestupu narazili na muže s poraněnou nohou, což pro nás znamenalo vzít ještě jeho batoh a pomoci mu dostat se do základního tábora.“ Jako fotoreportéra zároveň, ho právě absolvované další doslova dobrodružství stálo sklo na fotoaparátu, ale jak spokojeně v závěru říká: „Ničeho nelituju.“
Jeho kolega z Komanda a nyní také účastník kurzu praporčík David Juráček je, mimo jiné, i absolventem kurzu ve francouzské Guyaně, kde se zase potýkali s extrémní vlhkostí a tropickým vedrem. Teď si ke svým profesním úspěchům může přidat i tento kurz, který úspěšně absolvovala celá naše pětice. A co víc. Příslušník Úseku záchranné a výsadkové přípravy nadrotmistr Michal Dobrušek byl dokonce vyhlášen nejlepším účastníkem kurzu.
Za zmínku stojí také fakt, že mezi cvičícími, ale i instruktory, byli vojáci, kteří velmi dobře znají naši Vojenskou akademii, potažmo posádku Vyškov, a to především z kurzů absolvovaných u BMATT (Britský vojenský poradní a výcvikový tým).
V příloze naleznete i zajímavou videoreportáž.
Text: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA
Foto a video: praporčík Pavel Vystrčil, Úsek přípravy KOMANDO