Vojáci mířící do Mali trénovali kvůli covid-19 záchranu raněného na speciální figuríně

Vojáci mířící do Mali trénovali kvůli covid-19 záchranu raněného na speciální figuríně

I ve stavu nouze česká armáda plní své závazky a její vojáci se připravují na nasazení v zahraničí. Tento týden proběhla ve výcvikovém prostoru Březina a v kasárnách Dědice certifikace českého kontingentu do Mali.

V pořadí 3. úkolové uskupení Armády ČR je v pořadí už patnáctou jednotkou, která bude v misi EUTM-Mali nasazena. Tvoří ji převážně příslušníci 74. mechanizovaného praporu Bučovice, doplňují vojáci 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Do Mali se vydají v květnu.

Cvičení samozřejmě reflektovalo opatření posledních dní, kromě zpřísněné hygieny se jeho část odehrála v kasárnách a nezúčastnili se jej aktivní záložníci z Krajského vojenského velitelství Jihlava a Zlín.

„Nic z toho však nezměnilo rozehru událostí a incidentů s cílem certifikovat jednotku pro vyslání do zahraniční operace,“ uvedl řídící cvičení podplukovník Pavel Šebesta, náčelník vyškovského Centra přípravy do zahraničních operací.

Podle Šebesty se při prověrce kladl největší důraz na incidenty, při nichž se simuloval útok na základnu, dále komplexní útok na patrolu a takzvaný S. E. R. E. incident se zapojením vrtulníku, při němž jde o záchranu vojáků, kteří jsou od jednotky odloučeni.

„Vojáci prokázali, že jsou připraveni plnit úkoly spojené s ochranou osob a základny, kde sídlí velitelství mise, dále zvládají zajištění ozbrojených doprovodů a ochranu monitorovacích týmů běhen přesunů na výcvikové základny malijských ozbrojených sil,“ potvrdil Šebesta s tím, že v Mali budou kromě toho Češi vyčleňovat síly rychlé reakce ve prospěch mise EUTM-Mali a budou se podílet na výcviku jednotek tamních ozbrojených sil.

Speciální figurína mluví, sténá a krvácí

Aby spolu vojáci přicházeli v těchto dnech do úzkého kontaktu co nejméně, zapojili do tréninku ošetření raněného simulátor Caesar.

„Jde o jeden z nejlepších a nejodolnějších pacientských simulátorů na světě, který je vytvořen pro nácvik ošetřování raněných v boji,“ vysvětluje praporčice Eliška Komárková, starší zdravotník úseku přípravy zdravotnických odborností Vojenské akademie.

Caesar má míry dospělého člověka – 193 cm a 68 kg – a lze ho jednoduše ovládat pomocí tabletu. Figurína mluví, reaguje očima na oslovení, dýchá a má hmatný puls. Lze jí vyměnit končetiny za poraněné a přidat také další zranění.

Pro vojáky je podle Komárkové ideální pomůckou, protože dokáže nasimulovat různé druhy bojových poranění. „Při amputaci končetiny figurína krvácí a má senzory, které zaznamenávají a vyhodnocují správně použité škrtidlo. Při např. tenzním pneumotoraxu lze nastavit zkolabování jedné plíce a vytvoření přetlaku, který se odstraní jako v urgentní péči pomocí jehlové dekomprese hrudníku,“ uvádí praporčice Eliška Komárková jen několik případů toho, co Caesar dokáže.


Text a foto: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA

Vydal/a: 
Návštěvník (28. March 2020)